Instagram mı Snapchat mi?

Hakan Yılmaz

Instagram mı Snapchat mi?

Son zamanların en hızlı büyüyen sosyal medya hesaplarından biri olan Snapchat, kullanıcılara anlık video ve fotoğraf paylaşma imkanı sunuyor. Paylaşılan içeriğin süresi en fazla 10 saniyeden oluşuyor ve 24 saat sonra kendiliğinden siliniyor. Instagram ise daha uzun süredir vazgeçilmez haline gelen sosyal medya hesaplarından biri durumunda. Snapchat'in Instagram'dan en büyük farkıysa içeriklerin 24 saat sonra kendiliğinden siliniyor olmasıydı. Gelen yeni güncellemeyle birlikte Snapchat'te yer alan anlık paylaşım özelliği Instagram'a da eklendi.

Instagram'da efekt yok

Instagram'ın 24 saat geçerli olan içerikler paylaşma eklentisi "hikayem" olarak adlandırılıyor. İnsanlar günlük yaşamlarında paylaşmak istedikleri görüntüleri anlık olarak çekip hikayem kısmında paylaşabiliyor. Son zamanlarda ise Instagram'ın bu hamlesinin Snapchat'i olumsuz etkileyebileceği düşünülüyor. Instagram daha önce de aynı stratejiyle Vine uygulamasının popülerliğini olumsuz yönde etkilemişti. Instagram her ne kadar yapı olarak benzerlik gösterse de, Snapchat kullanıcılarının büyük bir kısmının vazgeçilmezi haline gelmiş olan efektleri kullanıcılarına sunamıyor. Instagram'ın bir diğer farkıysa gönderdiğiniz kişisel mesajların Snapchat'te olduğu gibi bir defa görüntülenme özelliği taşımaması. Bilindiği üzere Snapchat'te bir kişiye gönderilen mesaj yalnızca bir defa görüntülebiliyor eğer dilerse, mesajı alan kişi ikinci defa da mesajı görüntüleyebiliyor fakat ikinci görüntülemede mesajı gönderen kişiye mesajın tekrar gönderildiğine dair Snapchat tarafından bildirim gönderiliyor. 

Snapchat'in birçok Android cihazda tam performans sağlamadığından şikayetçi olan kullanıcılar bu durumu uzun süredir Play Store'daki yorumlarda belirtmiş olsalar da her gelen güncelleme beraberinde başka bir problemi de getiriyor. Snapchat Apple haricindeki cihazların birçoğunda stabil çalışmıyor. Instagram'ın birçok cihazla uyumlu çalışması da kullanıcıların bir anda ilgi odağı haline gelmesine sebep oldu. Snapchat'teki efektlerine önem vermeyen kullanıcılar Instagram'ın yeni güncellemesini kullanmaya başladılar. 

Kullanıcıların bazıları hem Snapchat hem de Instagram'ı aktif olarak kullanırken; bazı kullanıcılar da sadece Snapchat veya sadece Instagram kullanmaktan yana. Kullanıcıların yorumları, Snapchat'in getireceği yeni güncellemeler ile Android cihazlarda uyumlu çalışmasının sonucunda kaybedilen kullanıcıların bir kısmının tekrar Snapchat hesaplarından aktif paylaşım yapabileceğini gösteriyor.

Eğer kullanıcı eğlenceli yüz efektlerini seviyor, mesajların anlık olarak görünmesini istiyorsa Snapchat'i tercih etmelidir. Çünkü Instagram tarafında henüz efekt mevcut değil. Eğer kullanıcı Android işletim sistemine sahip telefonunda daha stabil bir paylaşım yapmak istiyor ve daha fazla kullanıcıya hitap etmek istiyor ise Instagram'ı tercih etmelidir.