İnşaat Mühendisliği Mezunları Ne iş Yapar?

Tufan Demir İnşaat Mühendisliği Mezunları Ne iş Yapar?

Ülkemizde en çok mezun veren mühendislik dallarının başında gelen inşaat mühendisliği günümüzde halen popülerdir. Sadece bina yapımında görev alan kişiler olarak görülen inşaat mühendisleri bunun yanında pek çok alanda iş yaparlar. İnşaat malzeme ve statik bilgisinin çok önemli olduğu bir daldır. Mezunları yapıların planı, projesi, yapımı ve denetlemesi üzerine uzmanlaşır ve çalışır. Özel sektör ve kamuda birçok iş imkanına sahiptirler.

  • İnşaatın yapılacağı arazinin, alanının yapıya uygunluğunu denetler. Alana göre malzemeler hazırlar, matematik hesaplamaları yapar. İhale dosyalarını hazırlar, her mühendis gibi maliyet hesabı yapar. Şantiye kurdurur, şantiye şefi olarak görev alabilir. İşçi gücünü sağlar, denetler ve güvenliğini sağlar. İnşaatta bilirkişi olarak yer alır.
  • Güvenlik standartlarına uygun ekonomik yapılar inşaa edebilme gayretindedir. Beton, çelik gibi birçok malzemenin güvenlik standartları vardır ve malzemelerin kullanılacağı yapılar da bu güvenlik standartlarına uygun olmalıdır. 
  • T.C. Devlet Demiyolları, Karayolları, Devlet Su İşleri, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli iş imkanlarına sahiptirler. Demiyollarında yeni yapılacak ve restore edilecek tren yollarının plan ve projelerinde görev alırlar. Karayollarında yeni yollar yapımında ve denetiminde görev alırlar. Demiryolları ve Karayolları'ndaki işlerinde yapılacak işin vadesi de hesaplanarak yapılır. Yapılacak işin 15-20 yıl sonra ne hale geleceği hesaplanarak ve öngörülerek projelendirilir. Devlet Su İşleri'nde ise arıtma tesislerinin projelendirilmesi ve geliştirilmesi üzerine çalışırlar. Bayındırlık ve İskan Bakanlığında birçok görev alabilen inşaat mühendisleri genelde iskana açılacak yerlerin projelendirilmesinde çalışır. Belediyelerde ise restorasyon işlerinde mimarlarla birlikte çalışırlar.
  • Nüfus artışı hiçbir zaman bitmeyeceği için inşaat mühendislerine ihtiyaç da hiçbir zaman bitmez. İnşaat mühendisi kendine ait ofis açarak serbest de çalışabilir. Yapıların sağlamlığını denetleyebilir, proje mühendisliği yapabilir. Büyük şehirlerden ziyade Anadolu'da serbest çalışan inşaat mühendisi sayısı fazladır. Genelde kadın inşaat mühendislerinin tercihi de serbest veya özel sektörde proje mühendisliğidir. 
  • Büyük inşaat firmaları yurtdışından da iş alırlar. Özel sektörde çalışacaksanız İngilizce'nin yanında ek bir yabancı dil daha bilmeniz yararınıza olacaktır. Bu firmalarda çalışan mühendislerin özellikle Afrika'da birkaç yıl görev alarak çok yüksek ücretlere çalışmaları mümkündür.