İlk Evinizi Nasıl Alırsınız?

Tayfun Kara İlk Evinizi Nasıl Alırsınız?

İlk evinizi almak heyecan vericidir! Aynı zamanda korkutudur da. Sonuçta aldığınız sadece ev değil aynı zamanda en büyük yatırımınızdır da. “Ev ödevinizi” yaparak yeni aldığınız evin yıllar boyu sizin güzel eviniz olmasını sağlayın.

Yeni evinizi almak için gerçekçi bir finansal bütçe oluşturun
Ekonomik daralma ve bankacılık krizinden sonra iyi olan birşey varsa o da artık bankaların eskisi gibi kolay ve serbest şekilde kredi vermemeleridir. Fakat sizin hala oturup ulaşılabilir bir bütçe üzerinde çalışmanız gerekmektedir.

Hobileriniz var mı ya da sürekli seyahat eder misiniz? Eğer öyleyse bu masraflarınızı bütçenize uygun şekilde giderdiğinize emin olun.

Birkaç sigorta şirketini arayıp yeni eviniz için sigorta bedellerini öğrendiğinizden emin olun. Ayrıca ev almayı düşündüğünüz bölgenin belediyesini arayarak yeni ev alımlarındaki vergi oranını öğrenin. Ayrıca ev bakımı ve ev malzemelerini de bütçenize ekleyin.

Bölge
Nerede yaşamak istiyorsunuz? Nerede yaşamayı karşılayabilirsiniz? İyi bir okulun olduğu bölgede yaşamanız önemli mi? İşe gitmek için ne kadar mesafe kat edebilirsiniz? Ne tip şehir olanakları istiyorsunuz? Park ve mağazalara yürüyerek gidebilecek misiniz? Aile ve akrabalarınıza ne kadar yakın yaşamak istiyorsunuz?

Her gün işe gitmek için ne kadar zaman harcayabileceğiniz konusunda gerçekçi olun… ve yakıt fiyatlarının artabileceğini unutmayın. Eğer restoran ve kütüphanelere yürüyerek gidiyorsanız, gideceğiniz her yere taşıtınız ile gitmeniz gereken dağlık bölgede oturmayı uzun ve sıkı şekilde düşünün. Peki ya aracınız arızalanırsa? Araçsız bir hafta geçirmeyi ya da bir araba kiralamayı karşılayabilir misiniz?

Çocuğunuz var mı? Eğer varsa ilgilendiğiniz bölgedeki okulları araştırmanız gerekmektedir. Sınıf boyutları ne durumda? Test sonuçları? Servis var mı ya da öğrenciler okula yürüyerek mi gidiyor? Şehirde çok sayıda park var mı? Okuldan sonra ya da yaz boyu eğlence programları var mı?

Arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız ve ailenizle görüşüp konuşmayı unutmayın.  Onlar genellikle ev için nereye bakıp bakmamanız gerektiği konusunda size en iyi tavsiyeleri verirler.

Nasıl bir ev istiyorsunuz?
Bir dairede mi, Tek ailenin sığabileceği bir müstakil evde mi yoksa bir dubleks evde mi yaşamak istiyorsunuz? Kendi bahçeniz ve alanınız olması ve bununla beraber gelen bakım işleri size iyi bir fikir gibi mi geliyor? Bütün bakım işlerinin sizin için yapıldığı bir dairede mi yaşamayı tercih mi ederdiniz? Ya da bir toprak ağası olup dubleks ev alarak yarısında yaşayıp yarısını kiraya vermek nasıl bir fikir?

Bir çiftliğiniz mi olmasını istiyorsunuz? Bir ahır? Çok katlı? Bodrum, büyük bir garaj ve çitlere mi ihtiyacınız var? Kesinlikle olması gerekenlerin ve istediklerinizin bir listesini yapın ve kesinlikle olması gerekenlerin ve en azından istediklerinizin birazının gerçekleşeceğinden emin olun.  Listenizdekileri elde ederseniz alacağınız evle günün sonunda daha mutlu olursunuz.

İlk evinizi almak heyecan vericidir fakat zamanınızı iyi kullanarak akıllıca kararlar verdiğinizden emin olun.

İpucu ve Uyarılar

  • Bir kooperatif üyesiyseniz size ev sahiplerinin aldığı indirimli sigorta fiyatlandırılması yapıldığından emin olun.