İkinci El Bisiklet Nasıl Alınır?

Tayfun Kara İkinci El Bisiklet Nasıl Alınır?

Kullanılmış bir bisiklet almak sabır ve ne arayacağınıza dair az bir bilgi gerektirse de ikinci el bisikletlerde kaçırılmayacak fırsatlar vardır. Bu yüzden, kullanılmış bir bisiklet aramaya başlarken aşağıdakileri bir düşünün.

Neye İhtiyacınız Var?

 • Kullanılmış bisiklet
 • Kask
 • Bisiklet Kilit ve Kabloları
 • Bisiklet Gereçleri
 • Bisiklet Tişörtü

Yapılacaklar:

 1. İhtiyacınız Olan Şeyi Belirleyin
 2. Nasıl bir bisiklet istiyorsunuz? Yol? Dağ? Yoksa hibrid mi?
 3. İstediğiniz bisiklet türünü seçerken boyutunu da belirleyin.
 4. Bisikletin boyutu çok önemlidir. Çok işinize yarayabilecek bir bisiklet, çok büyük ya da çok küçük olursa tamamen kullanışsız olabilir.
 5. Bütçenizi belirleyin. Örneğin, 6 000 veya daha fazla harcamaya karar verdiyseniz, bu fiyata yeni bisikletleri araştırın.
 6. Yeni bisikletlere bakın. Hangi yeni özellikleri istediğinize karar verin. V-fren mi istiyorsunuz yoksa otomatik mi?İstediğiniz özellikleri taşıyan kullanılmış bir bisiklet bulabilmek için interneti, kullanılmış bisiklet dükkanlarını, yerel gazetelerinizi ve panoları iyice araştırın.

 

Bisikleti Almadan Önce İnceleyin

1.    Bisikletin önceki kullanıcısı tarafından nasıl kullanıldığına bakın. Lastikleri iyi durumda mı yoksa yırtık ve eski mi? Zinciri iyice yağlanmış mı yoksa kirli ve tozlu mu?

2.    Bisikletin boyasında pas, çatlak veya çukurları olup olmadığını dikkatlice kontrol edin.

3.    Tekerleri ve frenleri bisikleti denemeden önce kontrol edin.

4.    Koltuğu kendinize göre ayarlayıp, bisikletle bir tur atın. Bisiklet size uygun mu? Kullanışlı mı?

5.    Vitesleri kontrol edin, çalışıyor mu? Çalışmıyorsa bisiklet ufak bir ayar veya büyük bir tamir gerektiriyor olabilir.

6.    Frenleri kontrol edin, bisiklet hızlı ve kolayca duruyor mu?

 

İpucu ve Uyarılar
Eğer satıcısı da izin verirse, uzman bir teknisyenin bakması için bisikleti bir mağazaya götürün. Uzman teknisyen bisikletin sorunlarını görerek size tamirinin nasıl ve ne kadara mal olacağını genellikle ücretsiz bir şekilde anlatacaktır.

Bazı bisikletler iyi görünmesine rağmen, alışınızı zarara uğratacak pahalı ufak tamirler gerektirebilmektedir. Örneğin, yeni teker ve tüpler, işçiliği içinde size  100 TL veya daha fazlaya mal olabilir.

Satıcılar genellikle indirime  razı olacaklardır.

Bisiklet kullanırken, özellikle de yeni bir bisiklet kullanırken mutlaka kask giyin.

Bisiklet sürmek özünde tehlikeli bir etkinliktir. Böyle bir şeye kalkışmadan önce, uzman yardımı alarak doğru ekipman kullanımına dikkat edin.