İkinci El Araç Nasıl Seçilir?

Ali Sökmen
İkinci El Araç Nasıl Seçilir?

Günümüzde ekonominin can damarlarından olan otomotiv sektöründe araç sahibi olmak için sıfır araçlar kadar ikinci el araçlar da çok tercih ediliyor. Bunun en temel sebeplerinin başında ekonomik uygunlukla beraber piyasada sıfıra yakın taşıtları bulmanın mümkün olmasıdır. Araç sahibi olmaya karar verdikten sonra değerlendirmeye almanız gereken hususlar,

  • Alacağınız aracın kullanım alanınıza uygun olmasını göz önünde bulundurmalısınız. Ticari amaçlı araçlar, hususi veya aile için araçlar, arazi araçlar gibi modellerden oluşan bir araç tipi tespit edilmelidir.
  • Modelini ve tipini belirlediğiniz aracın teknik özelliklerini belirlemelisiniz. Motorun gücünü, torkunu, performansını gözden geçirmelisiniz.
  • Bütçe, güvenlik, dayanıklılık, sürüş keyfi, pazardaki payı ve bazen de üretildiği ülke (İtalyan, Alman, Japon, Amerikan vs.) göz önüne alınarak marka seçimi yapılmalıdır. Marka seçerken her zaman pazar payından alınan araçtan seçilmesi avantajdır. Hem aracın yedek parçası kolay bulunur, hem de aracın ileride elden çıkarılması kolaylaşır.
  • Marka seçimi kriterleri azaltıldıktan sonra model seçimi yapılır. Öncelikli kriter aracı ne için kullanacağımızla ilgilidir. Bu kullanım şekline göre araçlar; cabrio, coupe, hatchback, üç-beş kapılı, sedan ve station vagon, otomobil için geçerli olan kasa şekilleridir. Arazi için pick-up, 4×2-4×4 jip seçeneklerinden biri tercih edilir. Kamyonet tarzı araçlarda mini van ve parel van çeşitleri bulunmaktadır.
  • Modelini belirlediğiniz araçların birkaçında karar kıldıktan sonra, gerek internet gerekse araç pazarlarının havası solunmalıdır.
  • Araştırmalarınız sonucunda size en uygun gelen modelin; fiyat, performans, motor gücünün verimi, boya-kaporta, rot-balans, yürür aksamı özellikleri otomobil servisleri yardımıyla şu anki Türkiye piyasasında 100-300 TL arasında olan bu testlerin değerlendirilmesiyle size en güvenli şekilde sunuluyor.
  • Aracın kaza-kilometre sorgusu araç seçim kriterinin başında gelir. Bu sorgulama içinde aracın plakasını 5664’ e SMS atarak 4 TL karşılığında kaza durumu ve kilometre değeri sorgusu yapılır. Kiralama şirketlerinde kullanılan araçlar otomobil piyasasında satılmaktadır. Mağdur durumda kalmamak için sicilini kontrol ettirmek çok önemlidir.
  • Bu şartları sağlayan size en uygun temiz araç, sizin tarafınızdan test sürüşüyle; lastiklerin durumu, kozmetik durumu (pas, darbe, çürüme), elektrik sistemi (havalandırma, klima) ve yürüyüş aksam (fren, vites geçişleri, titreşim, ses) durumu kontrol edilir.

Araç içinize sindiyse son olarak dikkat edilmesi gereken husus aracın parasını öderken devrini noterden en kısa sürede almaktır.