İç Cepheden Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

aleyna yildirim İç Cepheden Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Binalar kış mevsiminde soğuyup, yaz mevsiminde ısınır. Bina içerisindeki sıcaklık ile dışarıdaki sıcaklık farkının artmasıyla, ısı binanın dışına doğru hareket eder. Isının dışarıya doğru olan hareketi duvarlardan ve pencerelerden kaynaklanır. Kışın yaşanan sıcak hava kaybı, ısınmak için harcanan maliyetin artması demektedir. Yaz mevsimi içinde ısı kaybının anlamı, evi soğutmak için daha fazla para harcanmasıdır. İç cephe ısı yalıtımı ile evi ısıtmak ve soğutmak için yapılan maaliyetten tasarruf sağlanır.

İç Cephe Isı Yalıtımı Uygulaması

Isı yalıtımında kullanılan temel madde ısı yalıtım levhasıdır. Farklı çeşitleri olan ısı yalıtım levhalarından hangisinin kullanılacağına karar verilmelidir. Uygulamaya başlamadan önce, levhanın yapışacağı yüzey temizlenip pürüzsüz hale getirilir. Levhanın yapıştırılacak yüzü yapıştırıcıyla kaplanır ve yüzey taraklı mala ile taranır.

Levhalar aralarında boşluk kalmayacak şekilde duvara yapıştırılır. Sağlamlığı ve devamlılığını artırmak için ısı yalıtım levhaları dübellenir. Köşelerden gelebilecek rüzgarı ve suyu engellemek için bu kısımlara köşe profilleri yerleştirilir. Son adım ise işlem yapılan yüzeye sıva atılması ve yüzeyin boyanmasıdır.

İç Cephe Yalıtımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İç cephe ısı yalıtımında duvara montelenen ısı yalıtım levhaları, ev içerisindeki ısının dışarıya hareket etmesini engeller. Böylece ısı muhafaza edilir. İç cephe ısı yalıtımı yapmaya karar verilmeden önce, ikamet edilen bölgenin iklim özellikleri göz önüne alınmalıdır.

Kış mevsiminin soğuk geçtiği, sıcaklık farklarının fazla olduğu bölgeler için iç cephe ısı yalıtımı uygun bir karar olabilir. Uygulamanın faydaları ağırlıklı olarak kış mevsimi için olsa da, ısı yalıtımı yaz mevsiminde de evin daha serin kalmasına yardımcı olur.

İç cephe ısı yalıtımı uygulamasına karar verilmeden önce iyi düşünülmelidir. Bu uygulamanın bazı zararları vardır. Binanın dış yüzeyinde dış cephe ısı yalıtımı yoksa, bina dışında oluşan çatlaklardan girebilecek yağmur ve kar suları iç cephede yalıtım için kullanılan malzemelerin ıslanmasına sebep olabilir. Binanın dışından evin iç yüzeyine kadar ilerleyen su sızıntıları, duvar üzerinde küf, mantar, ve boya dökülmesi gibi hasarlara neden olabilir. Bu şartlar altında ev içerisinde oluşabilecek rutubetin engellenmesi zordur. Isı yalıtımının deneyimli kişiler tarafından yapılması bu tip sorunların oluşma riskini azaltır.

İç cephe ısı yalıtımı kadar önemli olan dış cephe ısı yalıtımı hakkında detaylı bilgiyi Dış Cephe Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? yazısından okuyabilirsiniz.