Hisse Senedi Nasıl Satılır?

emre albayrak Hisse Senedi Nasıl Satılır?

Yeni yatırımlar yapmak veya pazarda hızlı büyümek isteyen ve bu nedenle sermaye ihtiyacı duyan şirketler, şirketlerini çoklu hisselere bölerek dışarıdan ortaklar alma yöntemiyle şirketin bir kısmını satarak şirket kasasına para girişi yaparlar. Buna şirket hissedarlığı denir. Bu hissedarlığın ifadesi olan resmi belgeye de hisse senedi denilmektedir.

Hisse senetleri günümüzde belirli pazar yerlerinde satılırlar. Türkiye'de bu pazar yeri  eski adıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), yeni adıyla da Borsa İstanbul olarak adlandırılır. Bir şirket hissedar edinmek için halka arz olmak isterse şu şartlar aranır:

Şirketin Anonim Şirket (A.Ş.) olması gerekir.Sermaye Piyasası Kurumu (SPK)'ndan onay alması gerekir.Takasbank'ta hesabı olması gerekir.

Bu şartları sağlayan şirketler halka arz olabilir, çoklu ortak yapısına geçebilirler.

Eskiden hisse senetleri yatırımcıların ellerinde tutmaları gereken tapu benzeri birer kağıt şeklinde olurlardı. Günümüzde ise bu hisselerin kaybolması yanması .vb  diğer durumları önlemek için Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) adı verilen kamuya ait resmi bir kurumda dururlar ve yatırımcıya da bir üyelik verilerek hisselerini kontrol etmeleri sağlanır.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Bankalar ve çeşitli aracı kurumlar vasıtasıyla hisse senedi sahibi olunur. Bu kurumlar cüzi bir komisyon karşılığında sizin adınıza hisse alım satım işlemlerini yaparlar. Komisyonun düşük olmasının sebebi artık herşeyin internet üzerinden online yapılabilmesi ve maliyetlerin aşağı çekilmiş olmasıdır.

Şunu da belirtelim: Takasbank devlete ait bir bankadır. Diğer bankalar ve aracı kurumlar Takasbank'ta hesap açmak zorundadırlar. Borsa İstanbul'da yapılan bütün hisse alım-satım paraları bu aracıların Takasbank hesabında tutulur. Böylece yatırımcının parası devletin güvencesiyle korunmuş olur.

Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Öncelikle SPK'ya kaydı olan bir aracı kurum seçmeye dikkat ediniz.
  • Hisse senedi alırken hissenin sahibi şirketin bulunduğu sektöre, sektörün gelecekteki potansiyeline ve bu şirketin şuanda ve gelecekte sektörde ağırlığı olup olamayacağına dikkat ediniz.
  • Temel analiz diye adlandırılan mali tablo analizlerini çeşitli kaynaklardan bulup okuyunuz. Birçok aracı firma yatırımcıları için danışmanlar bulundururlar. Bu danışmanlardan mutlaka sektör tavsiyeleri alınız.

Hisse Senedi Satarken Nelere Dikkat Etmeli?

Hisse senetleri şirketlerin bilançolarına göre ve arz-talep durumuna göre değerlenirler. Bütün bu değerleme Borsa İstanbul'un kontrolündedir ve tamamen güvenilir sonuçlardır. Bu yüzden hissesine sahip olduğunuz şirketin mali tablolarına güveniyorsanız ve piyasadaki konumundan memnunsanız hissedeki dalgalanmaları belirli oranda gözardı edebilirsiniz. Bir hisse birçok nedenden dolayı değer kazanıp kaybedebilir. Büyük paralarla alım veya satım yapılarak o hisse manipüle ediliyor olabilir. Bunun gibi değişkenlerden emin olmadan hissenin çok değer kazanacağı ya da kaybedeceği kanısına varmayın.

Şirketlerin kamuoyuna yaptığı resmi açıklamaları okuyunuz. Örneğin bir şirketin kasasından büyük harcamalar yapıldığı için borsada hisse değeri düşmüş olabilir. Fakat kamuoyu açıklamasında o parayı yeni yatırımlar için kullandığını okursanız bilirsiniz ki o şirket para kaybetmiş ama yeni yatırımlar yapmıştır. Dolayısıyla ileriki zamanlarda şirketin kazacı artacak ve hisse değeri artabilecektir.

Her hisse yatırımı için belirli bir al ve sat hedefi koyarak yatırım yapınız. Alım-Satım stratejiniz kesin olsun ve ona bağlı kalın. Konunun uzmanlarından danışmanlık almadan yatırım yapmamaya özen gösteriniz. Borsa bir kumar yeri değildir. Mali tabloları okuyabilmek büyük önem arz etmektedir. Finansal okur-yazarlık kurslarına giderek bu açığınızı kapatabilirsiniz.