Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Emre Bicer Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanliği yani halk arasında KOSGEB olarak olarak da bilinen hibe kredisi son zamanlarda oldukça yaygınlaşmaktadır. Yeni bir girişim amacında olan kişiler ya da küçük ölçekli bir işyeri kurmak isteyenleri ihtiyaç duyacağı miktarı KOSGEB karşılamaya çalışmaktadır. 

KOSGEB çalışma prensibi olarak kabul edilen kişilerin ya da kurumların önce gerekli malzemeleri kendilerinin almasını bekliyor. Bu harcamalar girişimi yapan kişiler tarafından alınıyor ve daha sonrasında fatura işlemlerinden yapıldıktan sonra KOSGEB 30.000 TL'ye kadar masrafları geri ödüyor. Böylelikle yeni bir girişimde bulunanlara ya da küçük ölçekli iş yeri açanlara destek sağlanmış olunuyor. Bu hibe kredisi isteyen herkese verilmiyor. Hibe kredisini almak için birtakım şartları yerine getirmek gerekmektedir.

Hibe kredisini almanın şartları nelerdir?

  • Öncelikle girişimcilik eğitimini tamamlamış olmak gerekiyor. KOSGEB'in belirlediği bu eğitim süresi 70 saat yani yaklaşık olarak 1 ay kadar sürmektedir. Eğer başvuruyu yapacak kişi eğitim hayatından en az 56 saat olmak üzere girişimcilik eğitimi aldıysa bunu belgelerse bu sertifikayı almaya hak kazanır ve ilk şartı yerine getirmiş olur.
  • Girişimcilik eğitiminden sonra alınacak sertifikayla işletmeyi kurma işlemleri başlar. Kişi tarafından noter işlemleri, sicil kaydı ve oda kaydı işlemlerinin yapılması beklenir.
  • Daha sonra KOSGEB'in veritabanına kaydolmak gerekmektedir. İnternet üzerinden E-Kobi sistemi kullanılarak hesap açılır, ve Kobi Beyannamesi doldurulur. Daha sonra evrakların asıllarını, fotokopilerini ve vergi lehvasını KOSGEB'e iletmek gerekmektedir.
  • Daha sonra iş planın hazırlamak gerekmektedir. Önce başvuru destek formu doldurulur ve iş planın belirlenir. Daha sonra Kobi destek uzmanı ile konuşulur ve ondan onay alınır. Daha sonra bu onayın çıktısı alınıp Kobi uzmanına teslim edilir.
  • Daha sonra kurul toplantısının sonucunu bekleme süreci başlar. İş planı kurul tarafından değerlendirmeye alınır ve uygun bulunursa kişiye bir taahhütname verilir ve hibe kredisini almaya hak kazanır.
  • Hibe kredisini almanın şartlarından biride 18 yaşını doldurmuş olmak ve işsiz olmaktır. Ayrıca hibe kredisine başvuru yapabilmek için İŞKUR'a da kayıt olmak gerekmektedir.