Hercai Menekşe Bakımı

feride akdeniz Hercai Menekşe Bakımı

Parklarla bahçelerin vazgeçilmez süsü olan renk renk hercai menekşeler yılın hemen her zamanı sunduğu renk şöleniyle çiçekler arasında en sık tercih edilenlerdendir.

Hercai menekşeler, mor menekşe ile aynı familyaya aittir. Benzer noktaları olduğu gibi farklılıkları da vardır. Örneğin çiçeklerinin daha büyük olması en belirgin farklarıdır.

Hercai menekşe bakımında nelere dikkat etmelisiniz?

Bakımı oldukça kolay bir çiçek türüdür. Az bakımla sağlıklı ve güzel çiçekler olarak bulundukları bahçeleri ya da parkları süselerler.

Isı çok çok fazla düşmezse kar altında bile yaşayabilirler. Ancak kar altında dayanma süreleri kısadır.

Çok fazla suya ihtiyaç duyan çiçekler değillerdir. Topraklarını kontrol ederek fazla kurumuşsa o  zaman su verebilirsiniz. Susuzluğa da dayanıklılık gösterebilme özellikleri vardır.

  • Hemen her ortamda yetiştirilmeleri mümkün olmakla birlikte en çok gölge ya da yarı gölgeye sahip yerleri severler. Böyle bir alanda güzelleştikçe güzelleşirler.
  • Çok dar alanları sevmezler. Ancak büyük saksılarda ya da çiçekler için tasarlanmış olan kasaların içinde pencere kenarlarını süsleyebilirler.
  • Rengarenk görünümleriyle mekana renk vermek için bire birdir. Bu yönüyle bahçe, park, balkon ve pencere önü için en sık tercih edilen çiçek grubundandır.
  • Tüm bunların yanında diğer çiçek türleriyle de karışmaya müsaittir. Kimi çiçekler gibi bu anlamda seçici davranmazlar.
  • Fazla bakım istemeyen bu çiçeği daha uzun süre renkli ve sağlıklı görmek istiyorsanız solan çiçekleri sağlıklı çiçeklerin içinden ayırlamanız gerekir.
  • Bu çiçeğin en büyük düşmanları sümüklü böceklerdir. Fazla sümüklü böceğin olduğu yerde hercai menekşeler küsebilir. Bu noktaya dikkat edin.
  • Bu çiçeğin üretimi tohumla gerçekleştirilir. En uygun üretim zamanı yazın son demleridir. Mesela tohum ekimi için eylül ayını tercih edebilirsiniz. Eğer isterseniz çıkan fideyi de eylül ayının sonunda bahçenize taşıyabilirsiniz. Bu sayede renk renk hercai menekşeniz size ait olan her yere renk ve neşe getirir.