Hazır Mutfak Nasıl Seçilir?

Dilek Yurdakul Hazır Mutfak Nasıl Seçilir?

Modüler ve hazır mutfaklar, mutfakları yenilemenin en pratik ve ekonomik çözümlerinden biri. Özel siparişle üretilen dolaplara kıyasla hem zamandan hem de maliyetlerden tasarruf yapabileceğiniz bu seçeneği değerlendirmeden önce dikkat etmeniz gerekenleri araştırdık.

Ölçü

Mutfağınızın ölçüsünü dikkatli bir şekilde alın. Duvar kenarından geçen boruları, kirişleri, kolonları, girintileri, duvara yanaşma payı gibi tüm detayları göz önünde bulundurarak ölçüm yapın. Birkaç santim fark, dolabınızın kurulumunu olumsuz etkileyebilir.

Renk ve tasarım

Küçük mutfaklarda alanı daha geniş göstermek için etkili olabilir. Tezgah veya üst dolaplar için yeterli alanınız yoksa kiler dolaplarını düşünebilirsiniz. Derinliği ile birçok eşyayı saklamaya elverişli bu dolaplar sayesinde, dar alanları dikey olarak değerlendirebilirsiniz.

Bütçe

Yonga kalınlığı, parlak- high gloss kaplamalar, menteşe, ray ve kullanılan diğer malzemeler, alacağınız dolabın kalitesini ve fiyatını etkiler.

Hazır mutfak modellerini araştırırken, kurulumun dâhil olup olmadığını öğrenin.  Özellikle web üzerinden yapacağınız alışverişlerde çok cazip fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Demonte halde gelen bu dolaplar için yeterli tecrübeye sahip değilseniz, kurulum yapmakta zorlanabilirsiniz. Sonradan oluşabilecek maliyet artışlarıyla karşılaşmamak için kurulum ücretini de göz önünde bulundurun.

Hazırlık

Montaj hizmeti aldığınızda, kurulum yapılacak alanın boş ve her türlü tesisatın hazır bir şekilde olması gerektiğini unutmayın. Montaj hizmetleri sadece dolabın kurulumunu kapsar. Eski dolapların sökülmesi, fayansların döşenmesi ve sıhhi tesisatı gibi hizmetler için ek ücretler ödemeniz gerekebilir.