Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Hassas Cilde Nasıl Makyaj Yapılır?

Solmaz Özlem Köse

Hassas Cilde Nasıl Makyaj Yapılır?

Bakımlı ve güzel görünmenin en temel unsuru olan makyaj gün boyunca ciltte kalması sebebiyle ürünler açısından özenle seçilmelidir. Kalitesiz ve bilinmeyen ürünler başta cildin hava almasını engelleyerek gözeneklerin tıkanmasına etki edeceği gibi alerjik problemlerin de yaşanmasına sebep olabilirler. Özellikle dış faktörlerden kolayca etkilenen hassas ciltler açısından kronikleşebilecek cilt sorunlarından uzaklaşmak için bilinen, cilt sağlığını koruyucu ürünler ve hassas cilt kullanımına uygun makyaj malzemeleri seçilmelidir.

Hassas cilde sahip kişiler herhangi bir makyaj ürününü almadan önce kollarının iç kısmında bir kaç dakika bekleterek test etmeliler, bir tahriş ya da kaşıntı söz konusu olduğunda ürünün kullanımından uzak durmalılardır. Ayrıca sıvı ya da krem özelliği taşıyan makyaj malzemeleri daha ağır bir yapıya sahip oldukları için hassas cilde sahip olanlar daha hafif bir yapıda olan toz makyaj malzemelerini tercih etmelilerdir.

Genellikle mineral tozlar bu tip ciltlerde rahatlıkla kullanılabilecek ürün olmalarıyla birlikte bizmut oksiklorite sahip toz minerallerden cilde yapışması ve gözenekleri tıkaması sebebiyle uzak durulmalıdır. Hassas ciltler açısından dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur, doğal malzemelerden yapılmış ürünleri kullanmak yanında cilt üzerinde kullanılacak ürünleri en aza indirmek amacıyla hem fondöten hem güneş koruyucu niteliğe sahip ürünler gibi çoklu göreve sahip ürünler seçilmelidir. Hassas ciltler için silikon tabanlı likit fondötenler rahatlıkla kullanılabilecek ürünlerdendir. Akne ve tahriş oluşumunu engellemesi açısında önemli olan bu tür fondötenler ayrıca silikon varlığı nedeniyle cilt ile daha uyumludurlar.

Hassas ciltte su geçirmez kozmetik ürünlerden kaçınılmalıdır. Su geçirmez makyaj malzemelerinde kullanılan çözelti, cildi koruyan sebuma zarar vererek ağır tahrişlere neden olabilir. Yüz için kullanılacak ürünlerin hipo alerjenik, komedojenik içermeyen ve kokusuz ürünler seçilmelidir.

Göz makyajında da hassas ciltler açısından dikkat edilecek önemli nokta, lateks içermesi sebebiyle alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek ve cilde kalıcı hasarlar verebilecek renkli ürünlerden kaçınılmalı, siyah renkli kalemler, eyelinerlar ve rimeller tercih edilmelidir. Eyeliner seçiminde kalem şeklinde sıvı formda eyeliner öncelikli olarak kullanılacak ürünlerdendir. Göz farlarında siyah dışında toprak renkleri ile daha az pigmente sahip olmaları sebebiyle koyu tonda olan farlarda hassas ciltlerde rahatlıkla kullanılabilir. Hassas cilde sahip olanlar özellikle göz bölgelerinde süresi geçmiş, eski ürünleri kullanmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca makyaj yaparken kullanılan kirli fırça ve süngerler cilt döküntülerine ve ağızda bakterilere sebep olabileceği için her zaman temiz tutulmalıdır.