Hangi Ülkelere Vizesiz Seyahat Edebilirsiniz?

esra memis

Hangi Ülkelere Vizesiz Seyahat Edebilirsiniz?

Son zamanlarda, yeni trend Türkiye'ye vize uygulamayan ülkelere seyahat etmek... Böylece vize işlemleri için harcanan zamandan, evrak kalabalığından ve maddi külfetten tasarruf sağlanıyor. Türkiye’ye vize uygulamayan, kolayca seyahat edebileceğiniz ülkeler şunlar: 

  • Buram buram tarih kokan, kültürümüzden oldukça fazla iz bulunduran, yemyeşil doğası ile sizleri büyüleyecek üstelik vizesiz kolayca seyahat edilebileceğiniz Balkan ülkeleri Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Kosova, Makedonya, Sırbistan sizleri bekliyor. Yine Avrupa Kıtası’nda bulunan Belarus-Beyaz Rusya, Moldova, Ermenistan (yeşil pasaport sahipleri hariç), Ukrayna ve Azerbaycan (Bakü Havalimanı hariç) vize uygulamayan ülkeler arasındadır.
  • Birçok edebi kitaba konu olmuş, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle çok eski uygarlıklara dayanan vizesiz seyahat edebileceğiniz Asya kıtası ülkeleri, Gürcistan, Bahreyn, Bhutan, Doğu Timor, Endonezya, Filipinler, Filistin, İran Halk Cumhuriyeti, Irak, Kamboçya, Kazakistan, Kırgızistan, Japonya, Güney Kore, Hong Kong, Lübnan, Makao, Malezya, Bangladeş, Moğolistan, Nepal, Singapur, Sri Lanka, Suriye, Tacikistan, Tayland, Tayvan, Katar, Umman, Ürdün ve Maldivler'dir.
  • Tropikal iklimi ve egzotik atmosferiyle Afrika kıtası… Farklı bir iklim kuşağında birbirinden farklı meyve ve sebzeleri tadabileceğiniz, Türkiye’ye vize uygulamayan Afrika kıtası ülkeleri Botswana, Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Libya, Mozambik, Mauritius, Ruanda, Seyşeller, Sudan, Swaziland, Tanzanya, Tunus, Zambiya’dır.
  • Pasifik ve Atlantik Okyanusları'nın kıyısında, çılgınlar gibi eğlenmek, farklı kültürden birçok insanla tanışmak için harika bir tatil tercihi... Türkiye’ye vize uygulamayan Kuzey Amerika ülkeleri Dominik Cumhuriyeti, Barbados, Bahamalar, Meksika, Haiti, Antigua ve Barbuda, Belize, Turks ve Caicos Adaları, Britanya Virjin Adaları, El Salvador, Honduras, Jamaika, Kosta Rika, Guatemala, Panama, Saint Kitts ve Nevis Adaları, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler Adaları, Trinidad ve Tobago’dur.
  • El değmemiş doğada çılgın maceralara atılabileceğiniz, eşsiz festivalleri ile tüm stresinizi unutturacak Türkiye’ye vize uygulamayan Güney Amerika ülkeleri, Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvator, Kolombiya, Nikaragua, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay, Venezuela’dır.
  • Son olarak geniş platoları, küçük dağ grupları ve denizleriyle sıkça tercih edilen Türkiye’ye vize uygulamayan Avustralya kıtası ülkeleri Fiji, Cook Adaları, Niue, Palau, Samoa, Tuvalu, Vanuatu’dir.