Hamilelikte Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Şevval Dönmez
Hamilelikte Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Gebelik dönemi, anne adayının biyolojik ve fiziksel olarak değişime girdiği bir süreçtir. Anne adayının erken gebelik haftalarından itibaren yaşayabileceği aşırı uyuma isteği, uykusuzluk, uykuya dalmakta güçlük çekme, yorgun uyanma ya da uyurken vücudun ağrıması gibi sorunlar gebelik döneminde yaşanan değişimlerle ilişkilidir. Şayet bu sorunlar söz konusu ise anne adayı uyuma pozisyonlarını değiştirmeli ve gebelik haftasına uygun olan bir uyuma pozisyonu tercih etmelidir.

Gebelikte hangi yatış pozisyonu önerilir?

Gebelik boyunca en güvenli ve en rahat yatış pozisyonu; sola doğru yan yatış pozisyonudur. Bunun sebebi ise, sağ tarafta en büyük toplar damarların bulunmasıdır. Sağa tarafa yatıldığı zaman rahim, toplar damara baskı yapar. Bu sebeple de kalbe giden kan oranı azalır. Dolayısıyla bebeğe giden kan oranı da azalır ve anne adayı rahatsız olur. Sağ tarafa yatılması vücutta ödem oluşma riskini de arttıracaktır. Bu sebeple de sol tarafa doğru yatılmaya özen gösterilmelidir.

Sol tarafa yatıldığında plasentaya giden kan oranı artacaktır. Bu sayede bebeğe daha fazla oksijen ulaşacak ve bebek daha sağlıklı beslenebilecektir. Bu yatış pozisyonu gebeliğin her ayında uygulanabilir. Anne adayları sola doğru yan yatarken bacaklarını kendilerine çekerse daha rahat edecektir. Şayet sırt ya da bel ağrısı var ise, sırtı destekleyecek bir yastık ile uyumak daha sağlıklı ve konforlu olacaktır. 

Gebeliğin ilk üç ayı nasıl yatılmalıdır? 

Hamileliğin ilk üç ayında yatış pozisyonu anne adayına bağlıdır. Yüz üstü pozisyon dışında, nasıl konfor sağlanıyor ise öyle yatılabilir. Bu süreçte bebek oldukça küçük olduğu için rahim damarlara herhangi bir baskı yapmayacaktır. 

Gebelikte sırt üstü yatılır mı?

Gebeliğin ilk üç ayında sırt üstü yatılabilir. Ancak son aylarında bu pozisyondan kaçınmak gerekir. Gebelik haftaları ilerledikçe rahim büyür. Özellikle de gebeliğin son 3 ayında sırt üstü yatıldığında rahim tüm ağırlığı ile omurgaya ya da bağırsaklara baskı yapar. Bu sebeple de yaşanan bel ve sırt ağrıları artabilir. Anne adayı daha yorgun uyanabilir. 

Gebelikte yüz üstü yatılır mı?

Gebelik süresince önerilmeyen yatış pozisyonu, yüz üstüdür. Bu pozisyonda bebek baskıya uğrayabilir. Bu sebeple gebeliğin ilk haftalarından son haftalarına kadar yüz üstü yatmaktan kaçınmak gerekir.