Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Giderilir?

Zehra Aygul
Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Giderilir?

Hamileliğin özellikle ilk üç ayında görülen mide bulantısı, hamile kadınların %90’ını etkileyen bir durumdur.  Anne adayları, sabahları daha şiddetli hissettikleri bulantı ve kusmanın bebeklerine zarar verdiğini düşünür. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Hamilelikte mide bulantısı, B-HCG adı verilen bir hormonun fazla salgılanması sebebiyle meydana gelir. Bu tamamen doğal bir durumdur. Şu yöntemler uygulanarak mide bulantısı azaltılabilir ve daha rahat bir hamilelik geçirebilir.

  • B-HCG hormonu mide bulantısının yanında baş dönmesi, halsizlik gibi birçok belirtiye de sebep olur. Mide bulantısı sebebiyle yeterli beslenemeyen anne adaylarında halsizlik ve baş dönmesi daha çok hissedilir. Bu hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle anne adaylarının bulantıya rağmen yeterli beslenmeleri gerekir. Mide bulantısını azaltmak ve yeterli beslenebilmek için protein bakımından zengin yiyecekler tüketilmelidir.
  • Hamileliğin ilk aylarında mide bulantısıyla birlikte kokuya karşı aşırı hassasiyet de görülür. Bu da anne adayının yemek yiyememesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda yağ ve baharat içermeyen, hafif yiyecekler tüketilmelidir. Örneğin; sebzeler kızartılmamalı, haşlanarak tüketilmelidir.
  • Midenin boş olması ve açlık hissi mide bulantısını artırır. Bu nedenle anne adayları kısa aralıklarla atıştırmalı, midenin boş kalmasına izin vermemelidir. Kepekli bisküviler, potasyum bakımından zengin (muz gibi) meyve ve sebzeler tüketilebilir.
  • Mide suyu bulantıya sebep olur. Bu yüzden midedeki suyu emecek, peynir, yoğurt gibi yiyecekler tüketilmelidir.
  • Hamilelikte mide bulantısı özellikle sabahları görülür. Bunun önüne geçmek için, sabah uyandıktan sonra bir süre yatakta kalınmalı, hızlı ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Baş ucunda tuzlu kraker, bisküvi bulundurmak iyi bir çözümdür. Anne adayı uyandıktan sonra bu atıştırmalıkları aldığında mide bulantısı azalır, bulantı olsa da kusma ihtimali ortadan kalkar.
  • Anne adaylarının kandaki glikoz seviyesini koruyabilmesi için uzun süre aç kalmaması gerekir. Bu nedenle sık sık hafif şeyler tüketmelidir.
  • Yorgunluk ve uykusuzluk mide bulantısı riskinin artmasına sebep olur. Anne adaylarının düzenli uyuması, mümkünse ışık almayan ve havadar bir odada her gece en az 8 saatlik bir uyku düzenine sahip olması önerilir. Bu sayede vücut direnci artar, mide bulantısı ve diğer belirtiler azalır. 

Hamilelik döneminde nasıl beslenilmesi gerektiğini Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? yazısından okuyabilirsiniz.