Hamilelikte Kilo Kontrolü Sağlama Yolları

Büşra Ünal
Hamilelikte Kilo Kontrolü Sağlama Yolları

Bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı için önemli olan hamilelik önemli bir süreçtir. Bunun için yeterli ve dengeli beslenme büyük önem taşır. Anne adaylarının en büyük şikayetlerinden biri de hamilelikte kontrolsüz kilo alımıdır. Burada önemli olan, anne ve bebek için yeterli gıda takviyesini sağlayıp kiloyu dengede tutmaktır.

Tüm insanların vücut metabolizması farklı olduğu için önemli olan kriter vücut-kitle endeksidir. Uzmanların önerilerine göre vücut-kitle endeksi 20-25 aralığını geçmemelidir. Bu da hamilelikte ideal kilo alımının ortalama 7-14 kg olması gerektiğini ortaya çıkarır. Hamilelikte kilo kontrolü için şunlara dikkat etmek gerekir: 

  • Öncelikle gebelikte önemli olan bebeğin sağlıklı gelişimidir. Bunun için protein, kalsiyum ve vitaminin vücuda alımı düzene girmelidir. Bu nedenle yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalı ve basit egzersizler yapılmalıdır.
  • Anne adayları kalorisi fazla olmasına rağmen, besin değeri az olan yiyecekler tüketmemeye özen göstermelidir. Özellikle kızartmalar, hamur işi ve hazır içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Bu besin maddeleri bebeğin gelişimine katkıda bulunmadığı gibi anne vücudunda kontrolsüz kilo alımına yol açar.
  • Hamilelikte bebeğin gelişimi için en önemli besin maddesi proteindir. Anne rahminde bebeği saran sıvı protein içeriklidir. Bu sayede vücuda alınan protein bebeğin korunmasına yardımcı olur. Protein ayrıca anne vücudunun temel ihtiyaçlarını karşılar ve kontrolsüz kilo alımını engeller. Yumurta, süt, yoğurt, et ve kuru baklagiller temel protein kaynaklarıdır.
  • Bebeğin gelişimi için bir diğer önemli besin maddesi ise kalsiyumdur. Plasenta anne vücudunun kalsiyum kaynaklarını kullandığı için anne vücudunun gebelikte kalsiyuma ihtiyacı daha fazladır. Bebeğin kemik gelişiminde de önemli rol oynayan kalsiyum, en çok süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler ve limonda bulunur.
  • Vitaminler hamilelikte anne ve bebek için önemli bir ihtiyaçtır. Özellikle A, B, D vitaminleri zeka gelişimi, kas ve sinir dokuları, iskelet sistemi gelişimi için önemlidir. Fındık, baklagiller ve tahılların yeterli miktarda tüketilmesi tavsiye edilir.

Hamilelikte kilo kontrolü sağlamada en önemli şey kalorisi yüksek besinlerden uzak durmaktır. Bebeğin ihtiyaç duyduğu besin maddesi protein, kalsiyum, vitamin ve dengeli oranda karbonhidrattır. Aşırı yağlı yiyecekler, asitli gıdalar bebeğin gelişime katkıda bulunmaz.

Bunun yanında gebeliğin ilk 3 ayında aşırı kilo alınmaması gerekir. Çünkü ilk 3 ayda alınan aşırı kilo bebeğin gelişimine katkıda bulunmaz. Bunun için dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve hafif egzersizler yapılmalıdır.

Hamilelik döneminde beslenmede nelere dikkat edilmesi gerektiğini Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? yazısından okuyabilirsiniz.