Hamilelikte Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Yıldız İnci Ayağ

Hamilelikte Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Gebelik boyunca bebeğin ve annenin sağlığı çok önemlidir. Anne adayı için en öncelikli konu hamilelikte bebeğin evreleri sağlıklı bir şekilde geçmesidir. Bebeğin gelişimine zarar vermeden, kilo kontrolünü sağlamak ister. Beden kitle indeksiyle kiloyu kontrol etmek önemlidir. Beden kitle indeksi 20-25’i geçmemelidir. Bu aralıkta olan annelerin bebekleri de genellikle yeterli kiloda doğar. Gebelikte tavsiye edilen kilo alımı 7 ile 12 kilo arasıdır. Hamilelikte alınan bu kilonun büyük bir kısmı doğum esnasında gider.

Anne adayları kilo kontrolünü sağlarken protein, kalsiyum, demir, vitamin alımına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra egzersizler de eksik edilmemelidir.

Protein bebeğin gelişimi için bebeği besleyen plasentanın gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca bebeği çevreleyen sıvı da protein içerir ve bu sıvı bebeği korur. Yediğimiz birçok besinde protein vardır. Bu besinler yumurta, yoğurt, peynir süt, et, balık, kuru baklagiller, ceviz gibi besinlerdir. Kalsiyum, demir ve B vitamini içeren besinler protein içerir.

Kalsiyum bebeğin diş, kemik gelişiminde önemlidir. Bebek anne adayından kalsiyumu çeker. Kalsiyum depoları boşalan anne adayının kalsiyum açığını gidermek için bu besini içeren yiyecekler yemesi önerilir. Bu besinler ise limon, çilek, fındık, fıstık, süt ve süt ürünleri, tahıl ürünleri, kuru baklagiller, yeşil sebzeler gibi besinlerdir.

Demir hem anne hem bebek için çok önemlidir. Annenin kan değerlerinin yüksek tutulabilmesi hem de bebeğe gerekli olan demir depolarının karaciğerde tutulması için gereklidir. Demir içeren besinler yumurta, baklagiller, kırmızı et, kurutulmuş meyveler, tahin, pekmez, tahıllar, yeşil sebzeler gibi besinlerdir.

A, B, D vitaminleri hem anne hem de bebek için ihtiyaçtır. A vitamini görme, diş, kemik gelişimi için önemlidir. Fazla alınması ise zararlıdır. Ciğer, yumurta sarısı, tereyağı gibi besinlerde A vitamini vardır. B vitamini kas ve sinir dokuları için önemlidir. Folik asit ihtiyacı açısından da tavsiye edilir. Fındık, fıstık, baklagiller, tahıllar B vitamini içerir. D vitamini bebeğin iskelet sisteminin gelişimi için gereklidir. Yumurta sarısı, süt ve süt ürünlerinde D vitamini bulunur.

Hamileler kendilerini zorlamayacak egzersizler yapmamalıdır. Hamileler için en güzel egzersiz doktor aksini söylemediği sürece yürüyüştür.

Anne adaylarının bebeklerine zarar vermeden kilo konusunda alabilecekleri en iyi önlem besin değeri az, kalorisi fazla yiyeceklerin (çikolata, hamur işi, hazır içecekler, tatlı) alımını durdurmak ya da azaltmaktır. Protein, demir, kalsiyum, vitamin depolarına dikkat ederek, öğlen sebze yiyorsa akşam mutlaka et ve et ürünleri yiyerek, mutlaka süt ve süt ürünlerini tüketerek, yumurtayı ihmal etmeyerek, düzenli olarak meyve yiyerek kilolarını kontrol altında tutabilirler.