Hamilelikte Artan Enerji İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Zehra Aygul

Hamilelikte Artan Enerji İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Hormonların farklılaştığı hamileliğin özellikle ilk aylarında görülen halsizlik ve yorgunluk hissi artan enerji ihtiyacından kaynaklanır. Bunun asıl sebebi hamilelikte kadınların vücudunda gerçekleşen hormonal değişimlerdir.

Hamilelik kadın vücudunda bazı hormonların daha fazla, bazılarının ise daha az üretilmesine sebep olur. Anne ve bebek sağlığı için gerekli ve normal bir durumdur. Ancak anne adaylarının halsiz ve bitkin hissetmesine sebep olur. Hamilelik süresince artan enerji ihtiyacını karşılamak için tüketilmesi gereken yiyecekler şunlardır: 

  • Yumurta: Özellikle yumurtanın sarısı önemli bir besin kaynağıdır ve hamilelik sürecinde anne adaylarının ihtiyaç duyduğu enerjiyi almasını sağlar. 
  • Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesinde bulunan B vitaminleri, stresi azaltan ve enerji veren vitaminlerdir. Yulaf ezmesi, içerisinde fazla miktarda lif barındırdığından anne adayları tarafından güvenle tüketilebilir. 
  • Elma: Elma da lif yönünden zengindir. Tek başına bir öğün olarak kabul edilemese de, ara öğünlerde tüketildiğinde anne adayların enerjisinin yükselmesinde etkilidir. Ayrıca elmada bulunan mineraller, anne adaylarına gereken enerjiyi verir ve uyanık kalmalarını sağlar. 
  • Kabak: Kabakta bol miktarda bulunan potasyum, kalp damar sağlığı için gereklidir. Hamilelikte kalp damar sağlığına normalde olduğundan daha çok dikkat edilmesi gerektiğinden kabak bol bol tüketilmelidir. Ayrıca içinde A vitamini barındıran kabak anne adaylarının enerji ihtiyacını da karşılar. 
  • Somon (Balık): Her balık türü gibi somonda da bulunan Omega-3 yağı, vitaminler ve mineraller kalp damar sağlığını korur. Hafızayı güçlendirir ve anne adaylarının vücudundan hamilelik sürecinde eksilen besinlerin yerine konulmasına yardımcı olur. 
  • Mercimek (yeşil ya da kırmızı): Protein ve lif bakımından zengin olan mercimek, kan şekerinin dengede tutulmasına yardımcı olur, kalbi korur. Mercimek demir bakımından da zengindir. Hamilelik sırasında demir ihtiyacının artması sebebiyle anne adaylarının her zamankinden daha çok demir almaları gerekir. Mercimek bunun için iyi besin kaynağıdır.  

Anne adayları bu besinleri tüketerek enerji ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak aynı zamanda iyi bir uykunun, öğlen saatlerinde birkaç saatlik dinlenmenin ve düzenli sıvı tüketmenin de önemli olduğu unutulmamalıdır. 

Hamilelik döneminde beslenmeyle ilgili detaylı bilgi için Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? yazısını okuyabilirsiniz.