Hamak Nasıl Yapılır?

Mehmet Günen
Hamak Nasıl Yapılır?

Koşuşturmacanın stresini atmak için ağaç gölgesi altında dinlenmenin veya avluda sere serpe güneşlenmenin tadı, hamaktayken bir farklı oluyor. Keyifli dinlence eşyası olan hamağın yapımını bu yazımızda anlatıyoruz.

Öncelikle, hamak yapımı için gerekli olan malzemeleri belirtelim. Hamağınız için düşündüğünüz genişlik ve uzunluğa bağlı olarak değişecek boyutta hamak ipi, oturulan örgülü kısmı tutması için 2 adet ahşap gergi ve hamağınızı asabilmeniz için de 2 adet kalın demir halka.

Piyasada uygun fiyata edinilebildiği için, el emeğiyle hamak yapmak aslında zahmetli bir iş olsa da, hem hobi edinip zaman geçirmek, hem de kullanacağınız eşyanın sağlamlığından emin olmak, bu zahmete değiyor. İşe, ahşap gergimize belirli aralıklarla birkaç delik açmayla başlayalım. Açtığımız delik sayısı kadar hamak ipinden istenilen uzunlukta parçalar kesiyoruz ve her birini halka etrafında düğümleyip delikten geçiriyoruz. Deliklerden geçirdikten sonra, yine her birini düğümleyip, ipin delikten geri çıkmasını engelliyoruz. Hamak ipimizden 2 adet uzunca parça kesip, bu parçalardan da 2 adet zincir örgü örüyoruz. Bu sayede, hamağın orta örgüsünü ve ahşap gergileri bir arada tutacak olan kenar şeridini yapmış oluyoruz. Bu örgü şeritlerimizle gergilerimizi uç kısımlarından birbirine bağlıyoruz. Son olarak da hamak ipimizi elimize alıp belirli aralıklarla şeridimize doluyoruz ve baklava desende örmeye başlıyoruz. Her sıra bitiminde ördüğümüz ipleri, başlangıçta deliklerden dışarı çıkarttığımız iplerle bağlayarak gergiye sağlam bir şekilde tutturuyoruz. Son sıraya, yani öteki kenara geldiğimizde, ilk kenara yaptığımız işlemi burada da uygulayarak hamağımızı tamamlamış oluyoruz.

Hamağımızı ördük, sıra kullanımında. Hamağı asacağınız yerin sağlamlığından emin olmalısınız. Zayıf ağaç gövdeleri, dalları, direkler veya askılar yükünüzü kaldıramayabilir. Bu durum, bir takım kazalara neden olabilir. Hamakta uzanmak kadar sallanmak da bir o kadar keyifli olsa da, bu salınımlar bir süre sonra hamağınızı bağladığınız halatta aşınmalar hatta kopmalar meydana getirebilir. Ayrıca, hamağı belirli bir yükseklikte asmazsanız, oturduğunuzda yerle temas edebilirsiniz.