Güzel Sanatlar Lisesi'ne Nasıl Gidilir?

Yusuf ALTAY

Güzel Sanatlar Lisesi

Lise eğitimini yetenekleri doğrultusunda devam ettirmek isteyen öğrenciler için güzel sanatlar liseleri iyi bir alternatiftir. Bu liseler bazı başvuru şartları yanında yetenek sınavı ile öğrenci kabul ederler.

Güzel Sanatlar Liseleri 

Güzel sanatllar liseleri öğrencilere resim, müzik, tiyatro gibi güzel sanatlar ve voleybol, tenis, atletizm gibi spor dallarında temel eğitim vererek yüksek öğretime hazırlar. Sanat ve spor derslerinin yanı sıra İngilizce, Matematik, Edebiyat gibi temel dersler de alırlar.

Temel derslerin yanında müzik alanında çalgı, koro, solfej, orkestra, müzik tarihi dersleri okutulur. Resim alanında ise heykel atölye, desen, sanat tarihi, grafik atölye gibi dersler görülür. Güzel sanatlar liselerine başvuru şartlarını taşıyan ve yetenek sınavında başarılı olan öğrenciler kayıt olabilir.

Kayıt Süreci ve Başvuru Şartları

Yetenek sınavına girebilmek için ön kayıt yaptırmak zorunludur. Ön kayıt için ilköğretim okullarının 8.sınıfını bitirmiş olmak ve ortaokuldan sonra hiç ara vermemiş olmak şartı vardır. Ortaokul diploma notu 3 ve üzeri olan öğrenciler başvuru yapabilirler.

Ön kayıtlar genellikle okulların kapandığı haziran ayında başlar. Herhangi bir liseden güzel sanatlar lisesine geçiş yapmak mümkün değildir. Bu sebeple öğrencinin yetenek sınavları tamamlanana kadar başka bir liseye müracaat etmemesi gerekir. Yetenek sınavında başarılı olunması durumunda TEOG puanının önemi yoktur. Yetenek sınavına girmek için tercih edilen Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Müdürlüğü'ne başvurulur. Ön kayıt yaptıran öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen tarihte iki aşamalı yetenek sınavına katılırlar. 

Yetenek Sınavı 

Resim alanında yetenek sınavı çizim becerilerini ölçmeye dayalı olarak yapılır. Müzik alanında ise işitme ve ritm yetenekleri ölçülür. Spor alanında kondisyon, sürat, denge gibi uygulamalarla öğrenciler seçilir. Yetenek sınavına girecek olan öğrencilerin yanında boya, fırça veya müzik enstrümanı getirmelerine gerek yoktur. 

Sınav, bağımsız bir heyet tarafından gerçekleştirilir ve objektif değerlendirme yapılır. Sınavın güvenirliliği açısından hangi branşta, hangi becerinin ölçüleceği son ana kadar ilan edilmez. İkinci aşamada ise öğrencinin genel kültür düzeyinin sınandığı mülakat gerçekleştirilerek sınav tamamlanır.

Konservatuara hazırlanmak için yapılması gerekenleri Konservatuar Nasıl Kazanılır? yazısından okuyabilirsiniz.