Gripken İçilebilecek Bitki Çayları

Burak Sözer

Gripken İçilebilecek Bitki Çayları

Kış aylarının gelmesi ile birlikte havaların soğuması hastalıklara davetiye çıkarır. Bu havalarda grip, nezle gibi hastalıklara yakalanmamak için düzenli bir şekilde beslenmek gerekir. Hasta olan kişilerin ise doğal yöntemleri uygulayarak daha hızlı bir şekilde iyileşmesi mümkündür. 

Doğal iyileşme yöntemleri arasında uzmanlar tarafından da en çok önerilen ürünler bitki çaylarıdır. İçerisindeki doğal vitamin ve mineraller ile birlikte bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve gribin daha hızlı atlatılmasını sağlayan bu çaylar evde kolay bir şekilde hazırlanır. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanan kişilerin tüketmesi tavsiye edilen çaylar ise şunlardır:

Zencefil Çayı

Kuru ve taze zencefil ile hazırlanabilen bu çay güzel kokusu ile birlikte kolay bir şekilde içilebilir. Özellikle göğüs tıkanıklığını açarak sinüzit ve gripten dolayı ortaya çıkan akciğer enfeksiyonlarının giderilmesini sağlar. Vücuttaki viral hücrelere karşı daha iyi bir direncin oluşmasının sağlayan zencefil çayı, C vitamini bakımından çok zengindir. Taze zencefilin üzerine eklenecek olan sıcak su ile birlikte günde iki defa tüketilebilir. Kuru yaprakların demlenmesi ile birlikte çayın üzerine limon eklenerek de içilebilir. 

Okaliptüs Çayı

Grip nedeniyle ortaya çıkan burun tıkanıklıklarına ve öksürüğe karşı etkili olan okaliptüs ferahlatıcı özelliğe sahip bir çaydır. Göğüs bölgesinde yoğunlaşan zararlı virüslerin temizlenmesini sağlar. Okaliptüs yapraklarının demlenmesi ile birlikte şekersiz olarak tüketilmelidir. 

Nane Çayı

Limonla birlikte tüketildiğinde önemli bir şifa kaynağı olan nane yapraklarının demlenmesi ile birlikte çay olarak içilebilir. Antiviral özellikteki nane aynı zamanda antioksidan özellikler de taşır. C vitamini bakımından zengin olduğu için bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. 

Papatya Çayı

Uyku bozukluklarının tedavisinde çok sık tercih edilen bir çay olan papatya çayı, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde de etkilidir. Grip nedeniyle ortaya çıkan tat alma bozukluklarının giderilmesini sağlar. Kasları gevşetir ve rahatlama sağlar. 

Melisa Çayı

Gripken özellikle ateşin yüksek olduğu zamanlarda tüketilmesi gerekir. Ter atılmasını sağladığı için bu yönde çok faydalıdır. Hastalık nedeniyle bozulan uyku düzenini de eski haline getirir. Melisa çayı şekersiz ve limonlu olarak tüketilebilir.