Gribi Engelleyen Sebzeler

Emine Göksu
Gribi Engelleyen Sebzeler

Kış aylarında herkesin korkulu rüyası olan grip, kolaylıkla yakalanabildiği bir hastalıktır. Oldukça güçlü etkiler yaratabilen gripten korunmanın birden fazla yolu vardır. Gribal virüsler üzerinde etkileri bilinen sebzelerden yararlanmak da gripten korunmanın başlıca yollarından birisidir.

Gribi Engelleyen Sebzeler ve Tüketim Şekilleri

  • Karnabahar: Kış aylarının en sevilen sebzelerinden olan karnabahar, bağışıklık sistemini güçlendirerek gribe karşı vücuda direnç kazandıran bir sebzedir. Yüksek miktarda C vitamini ve antioksidan içerir. Gribe karşı karnabahardan faydalanmanın yolu haşlanmış şekilde tüketilmesidir.
  • Yeşil Biber: Önemli bir C vitamini deposu olan yeşil biber, aynı zamanda içerisinde magnezyum, demir, potasyum ve çinko gibi vücut için çok önemli mineraller barındırır. Zengin içeriği sayesinde gribe karşı vücudu koruduğu bilinir. Çiğ olarak ya da salataların içerisinde tüketilmesi önerilir. 
  • Ispanak: Yüksek oranda C ve E vitamini içeren bir sebzedir. Demir başta olmak üzere çinko, magnezyum ve potasyum içeriğine de sahiptir. Ayrıca bol miktarda antioksidan içerdiği de bilinir. Solunum yollarında meydana gelen bakteriyel oluşumlarla doğrudan savaşır. Bu sayede gribi önleyici özelliği bulunur. Mümkün olduğunca çiğ ya da salata şeklinde tüketilmesi önerilir. Buharda pişirilerek tüketilmesi de faydalanmayı sağlayabilecek bir yöntemdir.
  • Maydanoz: A, C ve K vitaminleri ile birlikte demir, potasyum, kükürt ve kalsiyum deposudur. İyi bir antioksidan kaynağıdır. Tiroid bezi üstündeki güçlü etkileriyle gribe karşı etkilidir. Çiğ olarak tüketilebileceği gibi salatalara eklenmesi de faydalıdır. Maydanoz yemeklere piştikten sonra eklenerek etkileri kaybolmadan tüketilebilir.
  • Soğan: Soğanın bir antibiyotik kadar gribe iyi geldiği bilinir. Özellikle gribe yakalandıktan sonra bal ile soğan suyunun karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak gribi önlemek için çiğ soğan tüketimini arttırmanın faydalı olduğu da bilinir. 
  • Turp: İçeriğindeki yüksek miktarda vitamin ve minerallere ek olarak sahip olduğu baharatlı aroması gribal enfeksiyonların oluşmasına karşı vücudun direncini arttırır. Turpun aşırıya kaçılmadan tek başına ya da salatalar ile birlikte tüketilmesi gribi önlemek açısından tavsiye edilir. 
  • Brokoli: Son derece sağlıklı bir sebze olan brokoli içeriğindeki yüksek C vitamini oranı ve çok sayıdaki mineral sayesinde vücudun bağışıklık sistemi üzerinde pozitif etkiler yaratarak gribi önler. Haşlanarak ya da buharda pişirilerek tüketilmesi tavsiye edilir.