Gribe İyi Gelen 5 Yiyecek

Solmaz Özlem Köse Gribe İyi Gelen 5 Yiyecek

Sıklıkla kış aylarında yaşanılan gribin tedavisi için tercih edilen yöntemlerin başında boğazı yumuşak tutacak sıvı gıda alımı gelir. Daha çok çorba tüketimine yönelik bu tarz beslenme düzeninin yanında gripte mikroplara karşı savunma oluşturması açısından bağışıklık sistemini güçlendirici, yüksek değerlerde antioksidanlara sahip besinler de tercih edilmelidir.

Grip tedavisinde özellikle C vitaminine sahip meyvelerin yanında sebzelerin tüketiminin de önemli etkisi vardır. Grip tedavisinde dikkat edilecek nokta, gribi tedavi edici besinlerin tüketimi yanında işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Bağışıklık sisteminin görevini yapmasını engelleyen patates kızartması ve hamburger tarzı fast foodlar, içeriğinde rafine şeker bulunan içecekler ve hamur işleri, mukus üretimini artırıcı etkisi sebebiyle süt, grip döneminde tüketimine dikkat edilecek besinler arasındadır.

Grip Döneminde Etkili Olan Besinler

Kırmızı dolmalık biber: Narenciyelerden kuvvetli C vitaminine sahip olan hatta portakala göre iki kat daha fazla C vitamini barındıran kırmızı dolmalık biber, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncinin artmasına yardımcı olur. Kırmızı dolmalık biber bu özelliği ile gribi başlı başına tedavi eden besinler arasındadır.

Mantar: Grip tedavisi için mantar içeriğindeki beta-glucan ile yardımcı olur. Beta glucan maddesinin en önemli özelliklerinden biri bağışıklık sisteminin gribi tanıyan ve grip enfeksiyonlarını yok eden sitokinlerin üretiminde etkili olmasıdır. Ayrıca mantar içerisinde yer alan selenyum minerali bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü oluşturan beyaz kan hücrelerinin üretimini sağlayarak vücudu gribe ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı korur.

Sarımsak ve soğan: Güçlü kokuya sahip soğan ve sarımsak, bu kokuya neden olan allicin maddesi ile vücudu enfeksiyonlara koruyucu etkiye sahiptir. Burun tıkanıklarını rahatlatmakta etkili olan sarımsak, özellikle taze olarak tüketildiğinde daha etkilidir. İçeriğinde bulunan sülfür maddesi, gribe yakalanma riskini azaltırken grip döneminde de antiviral ve antibiyotik özelliği ile gribe neden olan mikropların kırılmasında ve virüsün yok edilmesinde etkilidir. Aynı şekilde soğan da sarımsak gibi doğal bir antibiyotik kaynağıdır. Ayrıca içeriğinde yer alan quercetin ile bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun gribe karşı daha etkili bir savaş sağlamasına yardımcı olur. Özellikle karanfil ile günde bir kez tüketilecek sarımsak ya da soğan daha çok taze olarak sofralarda yer almalıdır.

Patates: Kızartması dışında tüketildiğinde patates içeriğinde A vitamininin oluşumda etkili olan beta karotenler ile vücudun savunmasının artırır. Hücre yenilenmesinin temel vitaminlerinden biri olan A vitamini ve beta karoten, hücrelerin büyümesini ve gelişmesini sağlayarak nötralize zararlı toksinlerin atılmasında ve gribe sebep olan mikropların öldürülmesinde etkili olur. Bu nedenle grip döneminde günde bir kez patates tüketimi grip tedavisinde önemlidir.

Yoğurt: Faydalı bakteriler arasında bulunan probiyotik ile mikroplara karşı vücudu savunan yoğurt, grip döneminde virüsün vücutta uzun süre barınmasını engeller ve üst solunum organlarında enfeksiyon riskini azaltır. Yoğurdun günde bir porsiyon tüketilmesi, canlı ve aktif bakterilerin gelişmesini sağlayarak bağışıklık sisteminin fonksiyonunu artırır.