Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Göz Makyajında Önemli Ayrıntılar

Solmaz Özlem Köse

Göz Makyajında Önemli Ayrıntılar

Çoğunlukla güzelleşmek amaçlı yapılan makyaj doğru bir şekilde uygulandığında kişinin kusurlarını kapatıcı ve kişiyi daha çekici kılan bir etkiye sahiptir. Bilinçli yapılan makyaj yüz şekline ve ten rengine uygunluğun yanında gece ve gündüz farkı ile kıyafetlere uyum dikkate alınarak yapılan makyajdır.

Göz makyajının temel malzemeleri kapatıcı, rimel, kalem ve farlardır. Tüm bu malzemelerin kendine özgü kullanım yöntemi vardır ve bu malzemeleri uygulamadan önce göz yapısı ile eşleşen renkleri çok iyi bilmek gerekir. 

Kapatıcı

Göz makyajında hangi renk ve hangi göz şekline sahip olunursa olunsun gözlerdeki halkaları ve belli bir yaştan sonra oluşan göz çevresindeki kırışıklıkları gidermek gerekir. Kapatıcı bu anlamda yardımcı olacak makyaj malzemesidir. Stick kapatıcı çeşitleri göz altına rahatlıkla uygulanabilir. Kapatıcıyı dağıtmak yerine yüzük parmağı kullanılarak hafif vuruşlar ile göz altlarına yedirilmelidir.

Göz Farı

Sayısız renk ve formda çeşitleri bulunan göz farını uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta fondöten ya da kapatıcı gibi bir astar üzerine uygulanmalıdır. Bu şekilde bir uygulama göz farının daha etkili ve düzgün şekilde kullanımını kolaylaştıracağı gibi göz farını daha uzun ömürlü kılar.  

Göz farında kullanılacak fırçanın da ayrı bir önemi vardır. Kaliteli, açılı ve düz far fırçaları doğru uygulamayı kolaylaştıracağı gibi gölgelerin eşit dağılmasında da etkili olur.

Göz farının rengi seçilirken cilt tonu, saç rengi, kıyafetler ve gözlerin rengi dikkate alınmalıdır. Gündüz saatlerinde kullanılan göz farında ten rengi tonları ve daha mat bir yoğunluk tercih edilirken gece kullanımlarında ise mavi, mor gibi iddialı renkler ve daha parlak farlar tercih edilebilir. 

Çeşitli renkler deneyerek ve uygulayarak alternatifler yaratılabileceği gibi göz rengine ya da kıyafete vurgu yapan tonlar kullanılabilir.

Eyeliner

Göz farından sonra eyeliner kullanımı gözleri sınırlama ve gözlerinin tanımını yapmak açısından önemlidir. Klasik olarak kullanımında ince bir çizgi şeklinde kullanılan eyeliner, gözlerde daha dramatik bir görünüm kazandırılmak istendiğinde daha kalın kullanılmalıdır. Aynı şekilde klasik kullanımlarda daha çok siyah ve kahverengi tercih edilirken daha dramatik etki yaratmak amaçlı mavi, yeşil gibi canlı renklere yönelmek mümkündür.

Eyeliner küçük gözlerde kullanılacaksa siyahtan çok açık renk tercih edilmeli ve gözün dışında kullanılmalıdır. Büyük gözlerde gözün iç bölgesine sürülerek kullanılması gözü daha küçük göstermekte etkilidir.

Maskara

Gözleri çerçevelemek amaçlı kullanılan maskarada dikkat edilmesi gereken nokta göz farı ile kontrast oluşturarak göz makyajının etkisinin artırmaktır. Maskaraya ilk olarak alt kirpiklerden başlayarak daha sonra üst kirpiklere taşmak, kirpiklerin köklerin ucuna doğru yol almak gerekir.

Maskaranın lekelerini gidermek amaçlı pamuk ucuna vazelin ya da bebek yağı kullanarak silmek en etkili yollardan biridir.