Görücü Usülü Evlilik Nasıl Olur?

uday orhan Görücü Usülü Evlilik Nasıl Olur?

Görücü usülü evlilik, evlenme çağı gelmiş ya da etrafındaki kişilerce yaşı geçtiği düşünülen kişilere çevresinden birinin aracılığıyla eş bulma vasıtasıyla gerçekleşen evliliktir. Görücü usülü anlayışı bir Asya kültürüdür ve günümüze kadar uzanmaktadır.

Bu evliliklerin gerçekleşme adımları genellikle şu şekilde olur: İlk önce taraflardan birinin ailesi ya da yakın çevresi evlenme yaşı gelen kişiye uygun birini aradıklarını söyler ve çevresindekilere bu bilgiyi yayar. Sonrasında konu komşu, eş dost vasıtasıyla uygun bir kısmet bulunur. Her iki tarafın yakınları anlaşarak uygun bir tarih belirler ve sonrasında toplu bir görüşme gerçekleştirilir. Taraflar kaynaşırsa sonrasında gelin ve damada biraz daha birbirlerini tanımaları için süre verilir. Gelin-damat adayı başbaşa bir kaç buluşma gerçekleştirir. Ve olumlu olması takdirde bu süreç evlilikle sonuçlandırılır.

Görücü usülünü bu noktada aşk birlikteliklerinden ve evliliklerinden farklı kılan; adayların birbirini göre değerlendirme imkanı ikinci basamaktır. Çünkü ilk olarak iki tarafın ailesi, akrabası devreye girer ve onların değerlendirmeleri sonucu bu birliktelik başlatılabilir ya da olumsuz görülmesi takdirde taraflar birbirini görmeden bu iş bitirilebilir. Aşk birlikteliği ve evliliğinde söz sadece genellikle gelin ve damat adayındadır.

Peki görücü usülü evliliğin avantajları nedir?

  • Tarafların aileleri etrafı işin başından beri ittifaklarını koruduğu için sonrasında iki tarafın akrabaları arasında bir tartışma ya da anlaşmamazlık durumu oluşmaz çünkü iki tarafın da evlilik için başta rızası bulunmaktadır.
  • Çekingen, sosyal çevresi geniş olmayan ve ikili ilişkilerde sorun yaşayan kişiler için görücü usülü evlilik iyi bir yol olabilmektedir.
  • İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre görücü usülü evliliklerin, aşk evliliklerine göre daha uzun sürdüğü tespit edilmiştir.

    Görücü usülü evliliğin dezavantajları nelerdir?

  • Bu evlilikte en önemli sorun, evliliği gerçekleştirecek olan gelin ve damat adayının değil de eş-dostun fikirleri ve değerlendirmelerinin ön planda olması büyük bir sorun teşkil eder.
  • Bu evliliklerde sevgi ve aşk yoktur. Eğer çiftler şanslılarsa, uyumlu bir birliktelikleri olursa belki sonrasında o duygular oluşabilir.
  • Tarafların birbirini öncesinde tanımaması da önemli bir sorundur zira bir kişinin huyunu, karakterini, neyi sevip sevmediğini başında bilmek pek olanaklı değildir. Evlilik içinde zamanla öğrenilir ve evliliğin başında saklanılan bir şeyler varsa ve evlilikten sonra öğrenilirse ciddi sorunlar yaratabilmektedir.