Gömlek Nasıl Beyazlatılır?

Dilek Yurdakul Gömlek Nasıl Beyazlatılır?

Beyazların yıkandıkça sararması veya grileşmesi ev hanımlarının sıklıkla şikayet ettiği konuların başında gelir. Özellikle gömlek gibi el ve yaka kısımlarında zorlu lekeler oluşan kıyafetlerde, renk farklılığı daha çok ön plana çıkar. Gömleklerinizde oluşan renk değişimlerinin önüne geçmek için doğal ve etkili birkaç yöntemi deneyebilirsiniz.

Uyarılar:

  • Kullanacağınız ürün ne olursa olsun, kumaşın tamamına uygulamadan önce görünmeyen bir yerde test etmeyi ihmal etmeyin.
  • Ağartma işlemi sadece beyaz renkteki gömlekler için uygulanmalıdır. Beyaz bile olsa desen içeren kumaşlar, ağartıcıların etkisiyle renklerini kaybedebilir.

Nasıl Beyazlatılır?

Gömleklerinizi beyazlatmak için, yıkama ürünlerine ek olarak sirke, karbonat, limon suyu, boraks, çamaşır suyu ve oksijenli su gibi alternatifleri deneyebilirsiniz.

Karbonat: Etkili bir beyazlatıcı olan karbonat, sararmış çamaşırlar için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerden bir diğeri. Çamaşır makinesinde deterjan gözüne ekleyeceğiniz karbonat, çamaşırlardaki sararmaları giderebilir. Makinenin deterjan gözüne yarım su bardağı karbonat ilave edin ve normal programında yıkayın.

Beyaz sirke: Doğal temizlik için birçok alanda kullanılan beyaz sirkeyi gömleklerinizi beyazlatmak için kullanabilirsiniz. Yıkamadan önce, deterjan gözüne ekleyeceğiniz bir su bardağı beyaz sirke kumaşın beyazlamasına yardımcı olur. Beyaz sirke, aynı zamanda suyu da yumuşatarak doğal yumuşatıcı işlevi görür. Sirke kokusundan endişelenmeyin. Gömleğiniz kuruduğunda sirke kokusundan eser kalmayacak.

Gömleğiniz çok sararmış ve yıkama adımı yeterli gelmiyorsa 1 gece sirkeli suda bekletmeyi deneyebilirsiniz. 1 su bardağı sirkeyi 10 su bardağı su ile karıştırın. Gömleğinizi bir gece bu suyun içerisinde bırakın. Ertesi gün normal yıkama işlemine devam edin.

Oksijenli su: Çamaşır suyuna alternatif etkili bir ağartıcıdır. Yan etkisi bulunmayan ve cilde zarar vermeyen oksijenli su eczanelerde kolayca bulunabilir. Çamaşır deterjanına ekleyeceğiniz yarım su bardağı oksijenli su çamaşırların beyazlamasına yardımcı olur.

Boraks: Hem ağartıcı hem de leke giderici olarak tek başına ya da deterjanla birlikte çamaşırlarda kullanılabilir. Bütün çamaşır makinelerinde kullanımı güvenlidir. Leke çıkarıcı özelliğinin yanında, boraks kullanıldığında yumuşatıcı kullanmaya gerek gerek kalmaz. Deterjan gözüne ilave edilecek bir ölçek boraks, gömleklerin beyazlamasına yardımcı olur.