Göbek Eritme Hareketleri

Merve Çalışlar Göbek Eritme Hareketleri

Karın bölgesinde oluşan yağlar, çoğu insan için kurtulması en zor olan fazlalıklardandır. Doğru beslenme ve çeşitli göbek eritme hareketleriyle bölgesel kilolar kolayca eritebilir ve sıkı bir karna sahip olunabilir. Bunun için yapılabilecek belli başlı hareketler vardır.

  • Bunlardan ilki için sert bir zemine sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı topuklarınız yukarı bakacak şekilde yukarı kaldırın. Bu şekilde bir süre bekleyip ısındıktan sonra, kalçanızı hafifçe kaldırıp indirerek karın kaslarınızı çalıştırın. Bu hareketi bir set halinde 25-30 defa tekrarlayın. Dikkat etmeniz gereken ise kalçanızı çok sert ve zorlayacak şekilde değil, hafifçe indirip kaldırmanızdır. Aksi halde bazı kaslarınızı zedeleyebilirsiniz.
  • Göbek eritme hareketlerinden bir diğeri ise mekik çekmektir. Bu harekette, bacaklarınızı tamamen yere doğru uzatmamalısınız. Bacaklarınız yarı kapalı olacak şekilde topuklarınız yere doğru dönük olmalıdır. Bu şekilde göğüslerinizi dizlerinize değdirir gibi ve git gide tempo kazanarak 25-30 kez tekrarlayabilirsiniz.
  • Çapraz mekik de etkili bir harekettir. Bu hareket için sırt üstü uzanıp dizlerinizi yarım bükün ve ayak tabanlarınızla yere basın. Dirseklerinizi başınızın arkasında birleştirin. Sağ dirseğinizle sol dizinizi, sol dirseğinizle sağ dizinizi sırayla birleştirin. Bu hareketi yaparken, birleştirme esnasında nefes verip, dirsek değiştirirken nefes almanız önemlidir. Bu hareketi de 25-30 kez yapmak yeterli olacaktır.
  • Göbek eritmek için mekik hareketlerine çok benzer bir hareket daha vardır. Bunun için, yine sert bir zemine sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı kaldırıp dizlerinizi bükün. Bu hareket size sandalyede oturuyor hissi vermelidir. Daha sonra dizlerinizi alnınıza yaklaştırın ve tekrar açın. Bu şekilde 20 hareket yaparak seti tamamlayın. İlk etapta, dizleriniz alnınıza değmeyecektir. Ancak, sık sık tekrardan sonra çok yaklaştığı görülecektir.  
  • Şınav da göbek bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmaya yarayan klasik bir harekettir. Bunun için yüzünüz ve tüm vücudunuz yere bakacak şekilde şınav pozisyonu almalı ve kalçalarınızı sıkarak 20-30 saniye kadar bu şekilde beklemelisiniz. Bu hareketi 3 defa tekrarlayın. 

Tüm bu hareketler evde kolayca yapılabilecek ve göbek eritmede etkili olan hareketlerdir. Düzenli yapıldıkları takdirde etkisini kısa sürede görmek mümkündür. 

Doğal yollarla göbek yağlarından kurtulmak için Göbek Eritme Kürü Nasıl Yapılır? yazısını okuyabilirsiniz.