Genetik ve Biyomühendislik Mezunları Nerelerde Çalışır?

Sema Doğan Genetik ve Biyomühendislik Mezunları Nerelerde Çalışır?

Günümüzde üniversite kazanmak kadar okunacak olan bölüm de çok önemli bir konu haline gelmiştir. Dört yıl boyunca çeşitli zorluklarla okunan bölümlerden biri de Genetik ve Biyomühendisliktir. Mühendislik Fakülteleri içerisinde laboratuvar mühendisliği olarak bilinen ve sahaya fazla açık olmayan bu alan mezunlarının çalışabileceği yerler de oldukça fazladır. 

Genetik ve Biyomühendislik bölümüne üniversiteye giriş puan türü olarak MF-4 puanı ile girilir. Puan türünden de anlaşılacağı gibi bölüm sayısal ağırlıklı olup sayısal zekaya sahip öğrenciler tarafından seçilir. Bu bölümün sadece 4 yıllık lisans programı vardır ve öğrenciler 4 yıl boyunca derslerinin çoğunu laboratuvar ortamında biyolojik materyal incelemeleri yaparak geçirirler.

Bölümü okunurken hijyen konusunda katı kurallar bulunur. Önlüksüz, eldivensiz ve gerektiğinde önleyici gaz banyosu yaptırılmadan öğrencilerin materyal incelemelerine izin verilmez. Pek çok canlı türünün genetiği incelenir ve kalıtımla ilgili sonuçlara ulaşılır. Gelişime açık DNA'lar tespit edilerek özellikle sağlık sektöründe bu DNA'larla sürekli yeni tedavi yöntemleri geliştirilir.

Biyomühendislik alanında ülkelerin güvenlikleriyle alakalı bilimsel önlemler alma çalışmalar yürütülür. Biyolojik ve kimyasal kitle maddeleri incelenir ve gerek üretiminde gerek yok etme yöntemlerinde araştırmalarda bulunur. Bu maddeler ilk seferde zararlı gibi algılansa da yararlı biyolojik kitle maddelleri de üretilebileceği için araştırma konusunda bir tereddüt yaşanmaz.

Tüm bu çalışmalardan dolayı Genetik ve Biyomühendislik mezunları gerek Tıp alanında gerek biilmsel güvenlik sektöründe ve silah sanayiinde kendileri için iş imkanlarına sahip olurlar. 

Üniversitelerin Eğitim ve Araştırma hastanelerinin laboratuvarlarında bu mühendislere sıkça rastlanır. Silah sanayiinde kimyasal silah önleme biriminde çalışabilirler. Kamuda TÜBİTAK ve Adli Tıp Kurumu gibi yerlerde görev alırlar. TÜBİTAK'ta bilimsel projeler üreterek ülkenin çeşitli alanlarda gelişmesine katkıda bulunurlar. Tıp doktorları ile birlikte yaptıkları çalışmalar sonucunda Tıp dünyasına yeni tedavi maddeleri sunarlar. Adli Tıp Kurumu'nda teşhis edilemeyen kimyasal bir madde tarafından hayatını yitirenler üzerinde laboratuvar incelemelerinde bulunarak önleyici çalışmalar konusunda emniyet birimlerine yardım ederler.