Genç Odasında Mobilya Nasıl Kullanılır?

Gökçen Çetin Genç Odasında Mobilya Nasıl Kullanılır?

Genç odaları renk ve mobilya alternatifleri yönünden hareketli mekânlardır. Kullanılan mobilyaların modern dizaynlarda oluşu, dinamik eşyalar ve canlı renk seçenekleriyle tam anlamıyla gençliği ifade ederler. Genç odaları için çok fazla model ve tarzda alternatifler bulunmaktadır. Her zevke ve keseye hitap eden bu takımların nasıl seçilmesi ve oda içerisinde nasıl konumlandırılması gerektiği hakkında detayların bilinmesi gerekmektedir. Bu detaylar uyumlu, şık ve dinamik bir görünümü beraberinde getirecektir.

Genç odalarının vazgeçilmez mobilyası yataklardan başlamak gerekirse tek kişilik dikdörtgen yatak başlıklı sade modeller gençler için oldukça uyumlu bir alternatiftir. Artık çocukluktan çıkılmıştır, aşırı renkli desenler ve çok süslü yatak başlıkları böylesi genç odaları için uygun değildir. Sade ama bir o kadar hareketli olmalıdır. Düz bir yatak üzerine serilecek uçuk tonlarda renkli bir yatak örtüsüyle bir genç kız odası olduğunu kanıtlayacakken daha koyu ve düz tonlar da erkekler için ideal olacaktır. Özellikle gitar gibi enstrüman çalan veya tenis oynayan ya da benzeri hobilere sahip kişiler sahip olduğu hobiye ait bir detayı yatak üzerinde bulundurabilir veya yatak örtüsüne işletebilir. Örneklere uygun olarak da bir gitar veya tenis raketi uygun olacaktır.

Genç odasına seçilecek dolapların önemi oldukça büyüktür. Özellikle CD ve kitapların konulabileceği alternatif raf ve bölmelere sahip dolapların tercih edilmesi önerilir. Gençler için oldukça kullanışlı olacaktır. Çok fazla kitaba sahip gençler için ayrıca genç mobilya grubuyla ile uyumlu bir kitaplık alınması önerilir. Yatak kenarında küçük komidinler kullanılması da küçük ışıkların veya su bardağının konmasını ya da çalar saatin oralarda konumlandırılmasını rahat bir şekilde sağlayacağından oldukça kullanışlı olacaktır.

Genç odalarında kullanılacak mobilyalar için renk alternatiflerini çoğunlukla oda sahibi gençlere bırakmak gerekmektedir. Tabii ki burada gençlerinde ebeveynleri ekonomik durumuna uygun şekilde hareket etmesi gerekir. Her ne renk olursa olsun genç odası mobilyalarında açık tonlu renkler kullanılması idealdir. Bej, krem, kırık beyaz gibi mobilyalar hem dinamik hem de ferah duracaktır. Koyu renk ahşaplar çok fazla klasik ve ağır kaçacaktır.

Genç odalarında çalışma masalarının da kesinlikle gencin boyuna göre seçilmesi önerilir. Bir laptop ve birkaç kitabı üzerinde muhafaza edebilecek genişlikte olması kullanışlılık sağlayacaktır.