Genç Odası Nasıl Aydınlatılır?

Mertcan Öztürk Genç Odası Nasıl Aydınlatılır?

Genç odası, gençlerin vakitlerinin çoğunu içinde geçirdiği, ders çalışma, okuma, dinlenme ve özel vakitlerini hobileriyle değerlendirme gibi aktiviteleri çoğunlukla içerisinde yapayı tercih ettiği yaşam alanlarıdır. Bu sebeple genç odası dekorasyonu yapılırken kullanım rahatlığı kadar estetik görünümü de oldukça önemlidir. Genç odası dekorasyonu yapılırken içinde ders çalışılacağı ve okuma faaliyetinde bulunulacağı dikkate alınarak hareket edilmelidir. Bu sebeple oda aydınlık, ferah ve eğlenceli olmalı, sıkıcı bir atmosfer oluşturmaktan kaçınılmalıdır. 

Genç odası, içeriye güneş ışığı girebilecek ve aydınlık bir görünüm yaratacak şekilde dizayn edilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan biri, odanın penceresinin bulunduğu duvara, pencere altına gelecek şekilde yatak, komidin, çalışma masası gibi eşyaların yaslanmamasıdır. Bu şekilde yerleştirilmiş eşyalar gelen güneş ışığının yolunu sınırlar ve odanın daha az ışık almasına sebep olur. Yapılması gereken doğru hareket pencerenin altını boş bırakmak ve yalnızca pencerenin tek bir yanına çalışma masası yerleştirerek aydınlık bir çalışma alanı yaratmaktır. 

Aydınlık ve ferah bir görünüm oluşturmakta önem taşıyan bir diğer unsur da duvarların rengidir. Koyu renkli ya da koyu ağırlıklı birkaç renge sahip duvarlar odanın içindeki ışığı iyi yansıtma özelliğine sahip olmaz. Bu da içeriyi aydınlatmak için kaçınılması gereken bir harekettir. Beyaz, bej, krem, pudra rengi gibi açık renklerde boyanan duvar zeminine farklı renklerde ufak desenler uygulamak ya da posterler asmak hem aydınlık görünüm oluşturma amacına yönelik doğru bir dekorayson olacak hem de genç odası içerisinde sıkıcılıktan uzak, eğlenceli bir atmosfer oluşturacaktır. 

Genç odası dekore edilirken, görsel amaçlı kullanılan öğeler de mekanı daraltan ve ışığı yok eden öğeler olmamalıdır. Örneğin odaya asılabilecek koyu renk ağırlıklı bir tablo yerine, kanvas çerçeveli bir tablo modelli ayna, mekandaki ışığı yansıtarak çoğaltıp iki katına çıkaracaktır. Oda ışıklandırması da bu hususta çok önemli bir detaydır. Genç odasına ışığın önünü kesebilecek şekilde olan geniş avizeler asılmamalıdır. Sade ve ufak bir avize asmakla birlikte yüksek ışık veren led ampuller kullanılmalıdır. Çalışma masasına monte edilerek mekan ışığına destek olacak ufak led ampuller de okuma yapılırken ya da ders çalışırken yararlı olacaktır.