Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Mustafa Metin Adsız

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Dünyada ülkeler arasında yoğun bir ticaret hacmi vardır. Ülkeler birbirleriyle ticaret yaparken ürettikleri ürünleri çeşitli yollarla ulaştırırlar. Demiryolu, karayolu ya da deniz yoluyla bu ulaşım sağlanır. Ancak tüm bu yolların arasında en ekonomik ve en kullanışlı olanı deniz yoludur. Çünkü deniz yolu ekonomik bir taşıma sistemi olduğu gibi gemilerin daha çok ürün alma kapasitesiyle yoğun olarak tercih edilir. Dünyada petrol sevkiyatı deniz yolu ile yapılır. Şartlar böyleyken deniz yolu taşımacılığı her daim var olacaktır. Yine bu durum gemilerde çalışan mühendislere olan ihtiyacı doğuracaktır. Kısacası, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü şimdi olduğu gibi gelecekte de geçerliliğini koruyacak bir meslektir.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünden mezun olup mühendis olmak için bazı süreçlerden geçmek gerekir. Öncelikle bölümün 4 yıllık eğitimini tamamlamak önemlidir. Ülkemizde bu eğitimi devlet ve özel olmak üzere 6 üniversite verir. Bu okulların Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünden mezun olan öğrenciler okul biter bitmez gemilerde çalışmaya başlayabilirler. Lisans eğitimini alırken 6 ay açık deniz stajı vardır. Mezun olan öğrencilerin önünde iki seçenek vardır. Devlette memur olmak ya da özel sektörde çalışmak. Ancak devlette bu bölüme ayrılmış çok az kadro vardır.

İş Alanları Nelerdir?

Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri için kısaca gemide çalışan makine mühendisleri demek mümkündür. Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri geminin kazan dairesinden sorumludur. Kazan dairesinde geminin makine sistemleri bulunur. Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri bu makinelerin çalışmasından, bakımından sorumludur. Bu mühendisler gemide çalışmaya ilk başladıklarında üçüncü mühendis unvanını alırlar. 3 yıl sonra 2. mühendisliğe, yine 3 yıl sonra da baş mühendisliğe yükselirler. Yani çarkçıbaşı olurlar. Çarkçıbaşı geminin kazan dairesinden sorumlu baş mühendistir. Gemi Makineleri İşletme Mühendislerinin çalışma hayatları denizlerde ve okyanuslarda geçer. Bu mesleği seçmeden önce 2 aydan 8 aya kadar varabilen deniz yolculuklarıyla geçecek bir hayatı göz önüne alıp ona göre karar vermek gerekir.