Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Moda

Gelin Çiçeği Nasıl Seçilir?

Seher Cicek Gelin Çiçeği Nasıl Seçilir?

Bir gelinin en güzel aksesuarlarından biri olan gelin çiçekleri yıllardır kullanılmaktadır. Gelin çiçeğinin nasıl ortaya çıktığı konusunda çok değişik söylentiler vardır. Söylentilerden biri senede bir yapılan banyo sebebi ile kötü kokuları bastırmak için kullanıldığıdır. Bir başka söylentiye göre ise inanışlarına göre sarımsak gibi keskin kokulu bitkilerin şans getirdiğine inanılan toplumlarda gelinlikleri içine keseler dikilerek bu bitkiler konulmaktaydı ve bu sebeple oluşan kötü kokuları bastırmak için gelin çiçekleri kullanılmaktaydı. Bir diğer söylenti ise; on altıncı yüzyılda inanışlara göre gelinlik parçalarının bekar kızlara şans getirdiği düşünülmesi sebebi ile düğün sonunda her genç kız bir gelinlik parçası almak için gelinliği parçalamaktaydı. Zamanla bu düzen değişerek gelin çiçeği düğünlerin vazgeçilmezi ve en önemli aksesuarı olmuştur. Günümüzde gelinin çiçeğini kapan kişiye şans getireceği düşüncesi, son inanışın en doğru iddia olduğunu düşündürmektedir.

 Gelin çiçekleri yapay çiçeklerden oluşabileceği gibi günümüzde en yaygın olan şekli canlı çiçeklerden oluşmasıdır. Peki gelin çiçeğini seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir?

  • Düğün teması: Seçtiğiniz gelin çiçeği düğün temanıza uygun olmalıdır. Örneğin, kır düğünü için papatyaları tercih edebilirsiniz. Deniz kenarında bir düğün için çiçeğinizi deniz kabuklarıyla süsleyebilirsiniz.
  • Gelin buketinin şekli: Gelin buketinizin şekli önemli bir ayrıntıdır. Gelinlik modeliniz, boyunuz, saç şekliniz buketin şeklini belirlemenizde etkili olacaktır. Saçlarınız topuz ise çiçeğinizi sarkıntılı bir model seçebilirsiniz. Boyunuz kısa ise derli toplu bir buket tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Boyunuz uzun ise sarkıntılı bir çiçek seçebilirsiniz. Gelinliğinizin modeli buket seçiminizde etkilidir. Vintage modellerde veya sade düz gelinliklerde kır çiçeklerinden oluşan salaş buketler daha uygun olacaktır.
  • Renkler: Çiçeğinizi seçerken tek bir renk seçmek yerine birkaç rengi bir araya getirebilirsiniz. Hatta rengârenk bir buket oluşturabilirisiniz.
  • Aksesuarlar: Gelin buketine ekleyeceğiniz aksesuarlarla farklılık katabilirsiniz. Boncuklar en çok tercih edilen aksesuarlardandır. Küçük kelebek figürleri de tercihleriniz arasında olabilir.
  • Çiçeklerin anlamı: Her çiçeğin bir anlamı vardır. Seçiminizi yaparken buna dikkat etmenizi öneririz. Seçebileceğiniz bazı çiçeklerin anlamlarına değinecek olursak:

1.Ortanca: Nisan ve Mayıs aylarında en çok tercih edilen çiçekler arasındadır. Samimiyeti, içtenliği temsil etmektedir.

2.Papatya: Temizlik, saflık, masumiyeti ifade eden papatya ağustos kasım aylarının en çok tercih edilenidir.

3.Nergis: Yeni başlangıçları, saygıyı, sonsuzluğu sembolize eder. Ayrıca harika kokusu ile düğününüze unutulmaz bir hava katacaktır.

4.Karanfil: oldukça çok renk seçeneği olan karanfili kullanırken dikkat etmelisiniz. Kırmızı rengi haricindeki renkleri olumsuz anlamlar taşımaktadır. Bu nedenle tercih etmemenizi öneririz.

5.Gül: Karanfil gibi birçok rengi bulunan gülün seçerken, bağlılığı ve aşkı simgeleyen kırmızı gülü tercih edebilirsiniz. Ya da bir araya geldiğinde birlikteliği simgeleyen kırmızı ve beyaz güllerden oluşan bir buket tercih edebilirsiniz.

6.Sarmaşık: Aşka sadık oluşu ifade eden sarmaşık yıllardır bilinen ve kullanılan çiçekler arasındadır.