Geçici Dövme Nasıl Yapılır?

feride akdeniz

Geçici Dövme Nasıl Yapılır?

Ortaya çıkışı çok eskilere dayanmasına rağmen son yıllarda gündeme gelen ve özellikle bazı evrensel değerlerin sembolü olması nedeniyle duyguları ifade etmek için kullanılan dövme, uygulanış şekline göre kalıcı ve geçici dövme olarak yapılmaktadır. Kalıcı dövme, cesaret ister. Kolay kolay vücuttan silinemediğinden düşünülerek yapılmalı ve dövmeli yeni yaşama alışılmalıdır. Ya da bu kadar riske gerek görmüyorsanız ve dövmeyi geçici bir heves olarak değerlendiriyorsanız o zaman sizin için farklı bir alternatif yolu olan geçici dövmeyi tercih edebilirsiniz.

Geçici dövme nasıl yapılır?

Malzemeler:

  • Hint kınası
  • Kürdan
  • Oksijenli su
  • Aydınger kağıdı
  •  HB kalem
  • Roll on
  • Tıraş bıçağı
  • Dövme için kullanılacak desen

İlk yapmanız gereken 2 çay kaşığı hint kınası ile oksijenli suyu güzelce karıştırmak. Oksijenli suyu yavaş yavaş ilave edin. Kahve telvesi kıvamında bir karışım elde etmeniz gerekir. Kınayı bilinen yerden ve kaliteli ürün almanız gerekir. Hint kınasının içine oksijenli suyu koydukça kınanın rengi siyaha döner. Kınanız ne kadar siyah olursa o kadar kaliteli demektir. Elde ettiğiniz kıvamın tortularının olmaması ve kürdanla kolayca şekil alıyor olması gerekir. Eğer bu özellikte bir karışım elde edememişseniz dövmeniz başarılı olmaz. Bu nedenle malzemelerin oranını değiştirerek tekrar bir karışım hazırlamalısınız.

Bu aşamadan sonra çıkarmak istediğiniz motifin üzerine aydınger kağıdını yerleştirerek HB kalemle kopyasını çıkarın. Bununla birlikte dövmeyi yapmayı planladığınız bölgeyi güzelce tıraşlayın. Küçük de olsa tüm kıllar ve tüyler temizlenmelidir. Motifin tam olarak yerleşmesi için tıraş yaptığınız bölgeye roll on sürün. Roll on sayesinde motif, uygulama yapacağınız bölgeye net çıkar ve sizin işinizi kolaylaştırır. Daha sonra motifi belirginleştirerek istediğiniz bölgeye hint kınası ile uygulamanızı yapın. En az 4 saat bu bölgenin ıslanmamasına ya da nemlenmemesine dikkat edin. Aksi halde istediğiniz renk ve kalitede bir dövme elde edemezsiniz.