Gebelikte Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır?

Zehra Aygul

Gebelikte Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır?

Uçak yolculuğunu gebelik sürecinde yapmak pek çok anne adayı için endişe vericidir. Uçuş esnasında kabindeki basınç seviyesi uzun süre aynı pozisyonda oturmak gibi etkenler anne adaylarını uçak yolculuğu konusunda endişelendirir. Ancak sanılanın aksine gebelikte uçak yolculuğu tehlikeli değildir. Gebelikte uçak yolculuğu yapılırken bazı noktalara dikkat edildiğinde hem bebeğin sağlığı hem de annenin rahatı güvence altına alınabilir.

Anne adaylarının uçak yolculuğu yapması için en uygun dönem gebeliğin 11 ve 36. haftası aralığıdır. Bu dönemde anne adayının gebeliğin ilk döneminde karşılaştığı mide bulantısı, kusma, halsizlik, baş dönmesi gibi sorunlar azalmış, anne adayı gebeliğe alışmıştır. Bazı havayolu şirketleri 36. haftadan sonra gebe yolcuları uçağa almaz, bunun nedeni ise uçuş esnasında doğum riskini almak istememeleridir. 36. haftadan sonra anne adayının uçuş esnasında yaşayacağı en ufak bir heyecan erken doğuma neden olabilir. Bu yüzden gebeliğin 36. haftasından sonrasında uçak yolculuğu yapımaması tavsiye edilir.

Anne adayları uçak yolculuğu yapmadan önce doktorlarına başvurmalıdır. Gebeliği uçuşa uygun dönemde olsa da bazı durumlar (gebelik şekeri, yüksek tansiyon, erken doğum riski gibi) uçak yolculuğuna engel teşkil edebilir. Bu nedenle bazı hava yolu şirketleri gebeliğinin 27. haftasını geçmiş olan anne adaylarından uçak yolculuğu yapabilir şeklinde doktor raporu istemektedir. Bu rapor genellikle 2 gün geçerlidir. Anne adayları uçuş yapmadan en fazla 2 gün önce bu raporu almalıdır.

Rahat ve sorunsuz bir uçak yolculuğu için anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler

  • Uzun süre hareketsiz kalmak gebelikte önerilmediğinden 1 saatten fazla süren uçuşlarda anne adayları ayağa kalkarak koridorda kısa yürüyüşler yapmalıdır. Bu sayede kan dolaşımını hızlandırarak bacaklarında oluşacak ağrıları engelleyebilir.
  • Ticari uçaklarda kabin basıncı ayarlanabilir özelliktedir. Aksi takdirde kabindeki hava basıncı değiştiğinde oksijen seviyesi düşer. Bu durum yalnızca gebelerin değil, tüm insanların sağlığını tehdit edebilir. Bu nedenle uçak yolculuğu yapacak olan anne adayının kabin basıncının ayarlanabilir olduğundan emin olması gerekir.
  • Uçuş esnasında kabinde bulunan nem normal şartlardakinden daha düşüktür. Bu da insan vücudunda dehidrasyon yani susuz kalma riskini doğurur. Gebelikte susuz kalmak hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle anne adayları uçuş esnasında bol sıvı tüketmelidir.
  • 3 saatten uzun sürecek uçak yolculuğu esnasında varis çorabı giyilmelidir. Bu sayede bacaklardaki kan dolaşımı desteklenir ve olası sorunların önüne geçilmiş olur. 

Hamileliğin hangi döneminde uçak yolculuğu yapılabileceği hakkında daha fazla bilgiyi Hamileliğin Hangi Döneminde Uçak Yolculuğu Yapılabilir? makalemizde bulabilirsiniz.