Gebelikte Grip Nasıl Geçer?

Şeyma Yılmaz
Gebelikte Grip Nasıl Geçer?

Hamilelik sürecinde anne adaylarının vücut dirençleri düşük olduğu için, gribal enfeksiyonlara dah çabuk yakalanırlar.  Normal süreçte seyreden grip hastalıkları 7 ile 10 gün içinde geçmektedir. Fakat gebelik sürecinde anne adayaları, gebelik öncesi dönemlerine göre daha ağır bir grip süreci yaşarlar. Özellikle kalp hastalığı, şeker hastalığı ve herhangibir sismik hastalığı olan gebelerde tehlikeli olabilir. Gebelerde ağır seyreden grip enfeksiyonları bazı durumlarda zatürreye döüşebilir. Çok nadir olarak erken doğumlara neden olabilir ya da doğum suyunu gelmesine sebep olabilir. Ayrıca bilinmesi gereken diğer bir önemli nokta ise gebelik öncesinde astım hastalığı olan anne adaylarının, gribal enfeksiyonlara yakalanmaları sonuucu, hastaneye yatma oranlarının yükselmesidir. Bu nedenle gebeler grip konusunda yüksek risk altındadırlar.

Hamilelik sürecinde grip virüsünün kan dolaşımı ile bebeğe geçtiği tespit edilmiştir. Fakat şimdiye kadar bebekte herhangi bir zararlı etkiye ya da sakatlıklara neden olduğu görülmemiştir. Yani grip bebeğinizde herhangibir probleme yol açmaz. Gebelik sürecinde her hastalıkta olduğu gibi gripte de zorlu geçen durumlar vardır. Bebeğinizin ve sizin sağlığınız için kullandığınız ilaçlara çok dikkat etmelisiniz. Özellikle ilaç kullanımında doktora danışmalısınız. Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanmalısınız. 

Peki gebelikte grip nasıl geçer ?

Gebelik sırasında gribe yakalandıysanız şunları yapabilirsiniz:

  • Degeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Bol miktarda sıvı ve gıda almaya dikkat etmelisiniz. Portakal, limon, greyfurt suyunu tek tek ya da karıştırarak içebilirsiniz. Bu içecekler C vitamini ihtacınızı karşılayarak sizi daha dirençli yapacaktır. Nar suyunu da vücudunuzun dirençli olması için kullanabilirsiniz.
  • Doktorunuzun tavsiye etmediği bitkisel çayları ya da karışımları kullanmamalısınız. Doğal ilaç olarak isimlendirilen ürünleri de kesinlikle kullanmamalısınız.
  • İstirahat etmek, gribin en önemli ilaçlarındandır. Mümkün olduğunca az hareket edin ve dinlenmeye özen gösterin. Gereksiz enerji kaybetmemeye dikkat etmelisiniz. 
  • Eğer ateşiniz çok yükseldiyse, doktorunuzun önerdiği paresetemol içeren ilaçlardan kullanabilirsiniz.
  • Burnunuz tıkandıysa oksijen almak için deniz tuzu içeren burun spreylerinden kullanabilirsiniz.
  • Geceleri yatmadan önce odanızı nemlendirebilirsiniz. Kuru bir ortamda yatmanız sizin için tehlikeli olabilir. Bir buhar makinasi edinebilirsiniz. Buhar makinaları ihtiyacınız olan nemi sağlayacaktır.
  • Gebelik öncesi kullandığınız grip ilaçlarını kullanmayınız.