Gazetecilik Mezunları Ne İş Yapar?

Engin İnce
Gazetecilik Mezunları Ne İş Yapar?

Her yıl çok sayıda mezun veren iletişim fakültelerinin gazetecilik bölümleri, mesleğin teorisine dair yeterli bilgiyi verir. Basın tarihi, basındaki gelişmeleri ve gündemi takip etmenin yolları, haber yazma teknikleri gibi gazetecilik için önemli bilgileri içeren derslerle birlikte bölümden mezun olmadan yapılan staj da pratiğe dair belli başlı ipuçlarını verir.

Özellikle medya sektörünün köklü gazetelerinde staj yapma şansına erişenler, işin mutfağını da öğrenmiş olur. Matbaa süreci, sayfaların baskıya hazırlanması, başlık ve spot açma, bir haberi yazarken nelere dikkat edileceği gibi belli başlı ögeler, iyi bir gazetede pratik yaparken daha kolay öğrenilir.

Mezunları için birçok iş yapma fırsatı vardır. Her şeyden önce gazetecilik mezunları, dili iyi kullanabilmelidir. Dilbilgisi kurallarını bilmek bir zorunluluktur.

İyi bir gazeteci olmak için muhabirlikten başlamak gerekir. Ekonomi, polis-adliye, yerel yönetim, magazin, spor, sağlık, politika muhabirliği gibi belirli başlıklara sahip alanlarda çalışmak, hem deneyim hem de çevre kazandırır. Çünkü bir gazeteci için çevre, haber kaynağı demektir. Çevreniz ne kadar genişse haber kaynağınız da o kadar fazla demektir.

Muhabirliğin yanı sıra foto muhabirliği, editörlük de gazetecilik mezunlarının yapabileceği meslekler arasındadır. Çünkü bir gazeteci, üniversite eğitimi sırasında iyi fotoğraf çekmeyi, iyi haber yazmayı, olayları analiz edebilmeyi öğrenir. Bunları geliştirmek de kişinin kendi çabasına bağlıdır.

Haber ajanslarında, yerel ya da ulusal gazetelerde, dergilerde, televizyon kanallarında kısacası medyanın her alanında çalışabilecek olan gazetecilik mezunları, aynı zamanda yayınevlerinde de editör olarak görev yapabilir.

Yaratıcı yönüne güvenen mezunlar için reklam ajanslarının metin yazarlığı kadroları da uygundur. Çünkü iyi bir gazetecilik eğitimi almış kişi, sözcüklerle oynamayı da çok iyi becerir. Bazen bir haberi birden fazla kişi yazar, ancak bir tanesi ses getirir. Bu da gazetecinin yeteneği ve analiz becerisinin gelişmiş olmasıyla ilgilidir; tabii bir de dili nasıl iyi kullanacağını bilmesiyle...

Gazetecilik mezunları, yarı zamanlı da çalışabilir. Gazetelere, dergilere, ajanslara ya da televizyonlara dışarıdan destek verebilir. Ayrıca iyi bir gazetede en az beş yıl deneyim kazanan biri, sonrasında halkla ilişkiler sektöründe de çok başarılı olabilir. Çünkü iyi bir halkla ilişkiler uzmanı olabilmek için gazetelerin ve gazeteciliğin ruhunu bilmek, tanımak önemlidir. Ayrıca gazetecilik deneyimi, çeşitli şirketlerin basın danışmanlığı departmanın kapılarını da açabilir.