Gardırop Düzenleme Önerileri

İrem Öztürk

Gardırop Düzenleme Önerileri

Gardırop düzenlemek ve bu düzeni korumak çoğu zaman zor bir iştir. Ama genellikle kıyafet ve aksesuar miktarından çok sistemli olmaya dayanır.

Aslında birkaç düzenleme ve yardımcı araç ile düzenli ve kullanışlı bir gardıroba sahip olabilirsiniz. Yalnızca kararlı olmak gerek!

Derin bir nefes alın ve kıyafetlerinizi düzenlemeye başlayın.

Gardırop nasıl düzenlenir?

  • Dolabı boşaltın

Gardırobunuzu düzenlemeye temiz bir sayfayla başlayın ve dolabınızı tamamen boşaltın. Bu hem tüm kıyafetlerinizi elden geçirmenizi sağlayacak hem de yerleştirmenizi çok kolay hale getirecek.

  • Ayıklayın

Gardırop düzenlemenin belki de en zor kısmı kullanmadığınız kıyafetleri ve aksesuarları ayıklamaktır. Ama siz siz olun zordan korkmayın, acımadan kıyafetlerinizi ayıklayın. Uzun zamandır giymediğiniz bir kıyafet, her gün giydiğiniz kıyafetlerle bir arada olmamalı. Bu hem yer sıkıntısı olarak hem de kıyafet seçme zorluğu olarak size geri dönecektir.

Ayıkladığınız kıyafetler, hâlâ kullanılabilir durumdaysa birilerine verebilirsiniz, geri dönüştürebilir, başka bir iş için kullanabilirsiniz. Ya da evinizde yer varsa başka bir yerde depolayarak belki daha sonra kullanmak için tutabilirsiniz.

  • Sınıflandırın

Kullanmadıklarınızı ayıkladıktan sonra elinizde kalan en çok giydiğiniz ve sevdiğiniz eşyalarınızı sınıflandırın. Böylece hangi tür eşyadan daha fazla, neyden daha az bulunduğunu görebilirsiniz. Bu sınıflandırma gardırobunuzda nasıl yardımcı araçlara ihtiyacınız olduğunu belirlemeye yarayacaktır. Daha fazla askı mı yoksa raf mı, aksesuarlarınız veya makyaj malzemeleriniz için kutu mu gerektiğine böylece karar verebilirsiniz.

İhtiyacınız olan yardımcı araçları hazır alabileceğiniz gibi dolabınızın ölçüsüne göre askı, raf, çekmece sistemleri yaptırabilirsiniz. Böylece dolabınızı da bu sınıflandırmaya göre şekillendirmiş olursunuz.

  • Yerleştirin

Elinizde en çok kullandığınız kıyafetleriniz ve gardırop içi düzenleme elemanlarınız hazırsa, sıra yerleştirmekte! Mümkün olduğunca kıyafetlerinizi asmanız, düzgün ve ütülü durmalarını sağlayacağı gibi kıyafet seçerken rahat görebilmenize de yarayacaktır. Fakat kazaklar gibi askıda esneyebilecek türden kıyafetleri katlamak daha iyidir.

En sık kullandığınız kıyafetlerinizi en öne, en kolay yere koymanız daha pratik bir kullanım sağlayacaktır. Kıyafetleri renklerine göre, uzunluklarına, giysi tiplerine ya da giyilebilecekleri hava şartlarına göre yerleştirmek kolaylaştırıcı yöntemlerden birkaçı. Nasıl bir yöntem seçeceğinize alışkanlıklarınıza göre karar vermelisiniz.

Gardırobunuza yerleştireceğiniz şapka, ayakkabı, çorap ve aksesuarlarınız için kutular kullanabilirsiniz. Şeffaf kutular ya da kutuların üzerinde etiketlerle eşyalarınızı bulmayı kolay hale getirebilirsiniz. Aksesuarlar için dolap kapaklarını, cepli aksesuarları ya da raf içi düzenleyicileri kullanabilirsiniz.

Eşyalarınızı sınıflandırarak ve dolap içi düzenleyiciler kullanarak ne kadar eşyanız olursa olsun düzenli bir gardıroba sahip olabilirsiniz.