Fizik Mezunları Ne İş Yapar?

Sema Doğan Fizik Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversitelerin Fen ve Edebiyat Fakültesi bünyesinde bulunan popüler ve iş alanı geniş bölümlerinden biri de Fizik'tir. Sayısal zekaya sahip, araştırmayı seven ve mekanik bilime ilgi duyan öğrencilerin bu bölümü seçmeleri için pek çok neden vardır.

Fizik bölümü; öğrenci alımını üniversite sınavı MF- 2 puan türü ile yapar. Lise öğrenimini Fen Bilimleri alanında almış öğrenciler bu bölümü tercih ederler. Çok nadir de olsa lisede Eşit Ağırlık eğitimi alarak bu bölümü tercih edenler de bulunur. Fizik bölümü 4 yıllık bir lisans programı olup; asıl amacı bilim adamı yetiştirerek ülkenin bilimsel çalışmalarına katkıda bulunacak bireyler mezun etmektir. Bu amacının yanında Fizik bölümü mezunları kamu ve özel sektörde çeşitli iş alanlarında da çalışabilecek yetkinliğe sahip olurlar.

1 - Fizik Öğretmenliği: Fizikçiler; üniversitede öğrenci iken ya da mezun olduktan sonra alınan Pedagojik Formasyon Eğitim Sertifikası ile öğretmen olma hakkına sahip olurlar. Devlet okullarının lise bölümünde öğtermenlik yapabiilrler. Bunun için KPSS Eğitim Bilimleri ve ÖABT sınavına girip atanmaya yetecek kadar puan almaları gerekir. Özel okulların lise bölümlerinde de öğretmenlik yapma hakları vardır. Ülkemizde Fizik bölümünden mezun olan insanların yarısına yakını öğretmenlik mesleğini tercih eder. Fizik öğretmenliği; bir kurumda çalışılarak icra edilebileceği gibi bağımsız bir şeklide özel ders vererek de icra edilir. 

2 - Akademisyenlik: Bilim adamı olmak amacıyla bu bölüme girmiş ve öğrencilik yıllarında çeşitli akademik çalışmalarda bulunmuş Fizik mezunları genelde yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek üniversitelerde akademisyenlik mesleğini tercih ederler. Akademisyenlik; ömür boyu araştırma ve yenilikleri açık olmayı gerektirdiği için araştırmacı öğrenciler arasında tercih edilen popüler bir meslektir.

3 - Proje Görevlisi: Optik fabrikalarında; lens ve gözlük camı gibi üretim yapan birimlerde fizikçilerin istihdamı sağlanır. Bu üretimler için teknik tasarım aşamasında fizikçiler büyük rol oynar. İnce ölçüm gerektiren optiklerin proje sorumluluğunun neredeyse yarısından fazlası fizikçilerin üzerindedir. Bunun yanında endüstriyel makine üretimi yapan fabrikalar da fizikçilere ihtiyaç duyarlar. Kasnak sistemleri, ivme ölçümleri gibi doğrudan fizikle alakalı hesaplamalar gerektiren konular için bu tür fabrikalarda fizikçiler olmazsa olmaz bir konuma sahiptir.