Fitness Sonrası Ne Yenir?

Murat Işçi Fitness Sonrası Ne Yenir?

Fitness yapıyorsanız eğer maksimum verim almak için birtakım araştırmalar yaparsınız ve fitnessdan önce ve sonra neler yenmeli ya da yenmemeli gibi bir takım bilgiler elde edersiniz. Fitnessdan önce yenen yemeklerin fitness sırasındaki enerjinizi ve performansınızı etkilediğini fitness yapan hemen hemen herkes bilir. Bilinmesi gereken bir diğer nokta ise fitness sonrası yenen yemeklerin de fitness öncesi yenen yemekler kadar önemli olduğudur. Çünkü fitness sonrası yenen yemekler fitness sırasında parçalanan kasların onarılmasında rol oynar ve kritik bir yere sahiptir. Bu yüzden fitness sonrası yenen yemeklerin vücudun ihtiyacı olan protein ve karbonhidrat ihtiyalarını karşılayacak durumda olmalarına özen göstermelisiniz. Spor sonrası yemeniz gereken besinlerin özelliklerini ise şöyle sıralayabiliriz.

  • Sindirimi kolay, yağsız ve aminoasitleri kaslara kadar ulaştırabilecek proteinli besinler
  • Vücudun kaybettiği mineralleri geri kazanması için sebze ve meyve
  • Kas inşasını tekrar yapılandıracak iyi karbonhidratlar
  • Kasları ve eklemleri onaracak bitkisel yağlı besinler

Bazı kişilere göre fitness sonrası oluşan açlık durumunda fitness sonrası olduğu için her şeyi yiyebilirim düşüncesi yayılmaktadır. Fakat vücutta oluşan açığın yağ ile depolanmamasına dikkat etmek gerekmektedir ve besinlerde buna göre seçilmelidir. İstatistiklere göre ise ideal olarak fitness sırasında harcanan kalorinin yarısı kadar besin tüketmektir. Tüketilen besinler ise fitnessdan sonraki 30 dk ve 2 saatlik süre aralığında tüketilmelidir. Ayrıca fitness sırasında kaybedilen suyun iki katını da fitnesstan sonra tekrar almak gerekmektedir. Fitness sırasında kaybolan suyun miktarını ile fitnesstan önce ve sonra tartılarak aradaki farka göre anlayabilirsiniz. Fitness sonrası yenmesi gereken besinlerin özelliklerini ve zamanlarını söyledikten sonra fitnessdan sonra tüketebileceğiniz örnek besinleri ise şöyle sıralayabiliriz.

  • Muz ve protein karışımı

Bu karışımı 1 ölçek whey protein, su ve yarım muz olarak alabilmeniz mümkün olduğu gibi süt ve muz ile doğal olarak almanız da mümkündür. Bu karışım ile vücudun ihticanı olan enerji hızlıca geri kazanılır.

  • Tam buğday ekmeği ile ton balığı

Eğer sandviç tarzı daha doyurucu bir tercih istiyorsanız ve aynı zamanda da kaslarınızın da artmasını istiyorsanız ton balığını tam buğdaylı ekmek ile tüketmeniz uygun olacaktır. Bu besin ile fitness sonrası hızlıca toparlanmayı sağlayabilirsiniz.

  • Kuru meyve ve kuruyemiş

Eğer fitnessdan sonra zamanınız yoksa ve bi yere yetişmeye çalışıyorsanız 1 veya 2 avuç alacağınız kuru yemiş ile karbonhidrat ve protein ihtiyacınızı hızlıca karşılayabilirsiniz.