Fitness Öncesi Nasıl Beslenilir?

Zekiye Yurt Fitness Öncesi Nasıl Beslenilir?

Sağlıklı bir spor için beslenme son derece önemlidir. Çünkü spordan alacağınız verimde beslenmenin payı fazladır. Spor türüne göre beslenme de farklılık göstermektedir. 

Spordan önce herkesin mutlaka uyması gereken temel ilkeler vardır. Yetersiz beslenme kilo vermek isterken kas kaybına yol açabilmektedir. Dolayısıyla spor öncesi ve sonrası alınması gereken besinlere özen gösterilmelidir. Spor esnasında ter ile oluşan sıvı kaybından dolayı yeterli miktada sıvı alınmalıdır. Mide kramplarına yol açmamak ve rahatsızlığı engellemek amacıyla spordan yaklaşık 1 saat önce yemek yeme kesilmelidir. Süt ve süt ürünleri spordan hemen önce tüketilmemelidir. Aksi taktirde sindirim sisteminizde oluşabilecek rahatsızlık sporu yarıda bırakmanıza neden olabilir.

Fitness Öncesi Kafein 

Fitnesstan yarım saat önce içilen bir bardak kahve, vücutta yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Yalnız kahvenin kremasız olması ve sütsüz içemeyenler için de light süt kullanılması daha faydalı olacaktır.

Beslenme Önemli !

Fitness, kasları çalıştırmak, sıkılaştırmak, güçlendirmek amacıyla, sağlıklı ve zinde olmak için belirli aletlerle ya da aletsiz olarak düzenli yapılan bir spordur. Peki fitnesstan önce nasıl beslenilmeli?

Fitnessa başlamadan önce ne tüketip ne tüketmememiz konusu atlanmaması gereken bir detaydır. Özellikle spor yaptığınız günlerde protein ve karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler tüketmeye özen gösterilmelidir. Karbonhidrat olarak unlu şekerli ve pirinçli yiyecekler kan şekerini yükselttiği için tüketilmemelidir. Bunların yerine çavdar, tam buğday, bulgur pilavı gibi yiyecekler tercih edilmelidir. Protein açısından zengin olan et, balık, tavuk az yağlı ve ızgara tercih edilmelidir. Bunların yanında süt ve süt ürünleri, sebze-meyveler, tam tahıl ürünleri yeterli miktarda mutlaka alınmalıdır.

Fitnesstan alacağınız faydayı maksimum yapmak için, spordan en az 3-4 saat öncesinde bir ana öğün; 1-2 saat öncesinde ise bir ara öğün olmalıdır. Ana öğünde; meyveli süt - tost, peynirli fırında patates- süt, yoğurt, -meyve salatası, yağsız makarna-yoğurt , süt -müsli olmalıdır. Ara öğün içinse; tahıl barlar, protein barlar ya da meyveli yoğurtlar olmalıdır.

Fitness Sonrası Beslenme

Fitness sonrası ilk 30 dakika ile 1 saat arasında tüketilen süt vaya yoğurt kas yağ yakımını hızlandırdığı gibi kas yapımına da yardımcı olmaktadır. Ayrıca spor sonrası tüketeceğiniz çikolatalı süt de faydalıdır. Spor esnasında kaybettiğiniz su şeker, sodyum ve kalsiyumun alınmasını sağlayacaktır.