Fitness Nasıl Kilo Verdirir?

Ali Sökmen
Fitness Nasıl Kilo Verdirir?

Yaz aylarının yaklaşmasıyla bireylerin biriktirdikleri yağlardan kurtulmak adına spor salonlarına giderek kilo vermek için çaba sarf edilir. Düzenli egzersiz hareketleri ve beslenmeyle bu mümkündür. Peki, nasıl bir program oluşturulmalı, nelere dikkat edilmelidir?

Fitness yapılırken özellikle üzerinde durulan kas grubu egzersizleridir. Böylece zayıflama adına vücudun hem fit görünüm kazanmasını hem de çabuk kilo vermeyi engeller. Daha sağlıklı bir zayıflama süreci geçirilir. Bilindiği gibi vücut enerji kaynağı olarak glikoz denilen şekeri kullanır. Ondan sonra sıra yağa geçtiği zaman, bu kas egzersizleri ve yapılacak kardiyo egzersizleriyle, nabzı yağ yakımı düzeyinde devam ettirir. Zaman geçtikçe vücut istenilen kiloya ulaşmaya başlayacaktır. Aslında günlük olarak yapılacak yarım saat egzersizle yağ yıkımına yardımcı olacaksınız.

Bu performansınız spor salonlarınızda yaptığınız vücut geliştirme çalışmalarınız, aynı zamanda buradan çıktıktan sonra da dikkat etmeniz gereken kurallarla sağlanacaktır. Aslında vücut, gelişmeyi veya kilo vermeyi spor salonlarının dışında yapabiliriz. Bunu sağlamanın yolu, tabi ki düzenli beslenme, dinlenme uykudur. O yüzden beş günlük bir egzersiz programı; hem kardiyo hem de ağırlık egzersizleriyle uygulanmalıdır. Hafta sonu da hiçbir kardiyo ve egzersiz olmadan vücudu dinlendirmelidir.

Sağlıklı kilo veriminde yağın yakılması gerekir. Yapılan egzersizlerle vücut ne sıvı, ne de kası vermelidir. Kası vermemesi kas egzersizleri, sıvı kaybını da gereğinden fazla sıvı tüketerek yapılmalıdır. Yağ yakımı için günlük bisiklet, yürüyüş, koşu hareketlerini yarım saat uygulanmalıdır.

Kas hareketleri içinde, düşük tempoda fakat uzun süre yapılmalıdır. Böylece yağ yakım sürecini kolaylaştırabilirsiniz. Zayıflamak için kullanılacak egzersizler de günlük olarak 2 farklı bölümü çalıştırmanız vücudun kendini yenilemesine, toplamasına yardımcı olacaktır. Mesela, bir gün göğüs ve bacak, diğer gün kol ve omuz hareketleri yapılmalıdır.

Fitness yaparken uygulanacak hareketlerin başında yarım saatlik ve zamanla bunu kendi bünyenize uygun olarak arttırıp koşma, bisiklet sürme, ip atlama egzersizlerini her antrenmanda yapılmalıdır. Daha sonra üçer set olmak üzere kol-bacak hareketlerine geçilebilir. Bu egzersizleri de yine günlük olarak arttırarak devam edilmelidir. Yapılan araştırmalar haftalık insan vücudunun 300-400 gram yağ yakımı gerçekleştirerek kilo-boy ortalamasına göre ideal kiloya ulaşılabilir.