Fitness İle Kas Nasıl Yapılır?

Hüseyin Eryiğit
Fitness İle Kas Nasıl Yapılır?

Her insan dış görünüşünün iyi olmasını ister. Düzgün bir fizik ilgi odağı olmakta önemli bir etken olarak görülmektedir. Düzgün bir fizik için spor yapmak kaçınılmazdır. Fitness sporu kas yapmak için ilk sıralarda tercih edilen spor dalıdır. Sağlıklı ve formda olmak anlamına gelen fitness sporu birçok egzersizi içinde barındırır. Fitness sporunun amacı aletli yada aletsiz kasların tek tek çalıştırılmasıdır. Peki fitness ile nasıl kas yapılabilir?

Fitness sporu her spor gibi devamlılık gerektirir. Sizin vücut yapınıza, kilonuza uygun hareketleri barındıran programlar yazılır. Hocalar tarafından verilen bu  programlar doğru ağırlıklarla doğru bir şekilde yapılırsa kas yapmak için önemli bir adım atılmış olur. Programınızda bulunan hareketleri set sayısınca yapmanız önem arz etmektedir. Kaldırabileceğiniz ağırlıklarla başlamalı zamanla biraz daha ağırlığı arttırarak kasları zorlamanız gerekmektedir. Ağırlıkları arttırmanız kası şişirecektir. Fazla ağırlık arttırmadığınızdan emin olun. Mesela on tekrar yapacaksanız on tekrarı çıkarabileceğiniz kadar ağırlığı arttırmanız önemlidir. Yeni başladığınız programda ağırlıkları gücünüzün üstünde seçerseniz kas gelişimi yerine var olan kas kütlenizi de kaybedersiniz. Aynı zamanda sakatlanabilirsiniz.

Önemli bir ayrıntı da fitness sporu öncesinde vücudunuzu ısıtmanızdır. Antrenman öncesinde 15-20 dakika kardiyo egzersizi ile birlikte esneme hareketleri yapmalısınız. Isınmadan spora başlarsanız sakatlanma riski ile karşı karşıya kalırsınız.

Hareketleri doğru yaptığınızdan emin olmalısınız. İlk olarak hocanızdan hareketi görmeli sonra yapmalısınız. Hareketi yanlış yapmanız istediğiniz kas bölümünü çalıştırmayacağı gibi sakatlanmanıza da sebep olabilir.

Size yazılmış olan programı 4 ile 6 hafta arası bir süre yapıp sonradan yeni bir program talep etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde kaslarınızı farklı şekilde çalıştırarak gelişiminizi hızlandırabilirsiniz.

Fitness sporunu yapmak kas gelişimi için son nokta değildir. Sporunuz dışında beslenmenizi de doğru bir şekilde yapmalısınız. Kas gelişiminin %20'si yaptığınız spor kapsarken %80'ini beslenmeniz oluşturmaktadır. Fitnness sporunun yanında protein ağırlıklı beslenirseniz kas geliştirebilirsiniz. Spor öncesi ve sonrası et, tavuk, süt ve süt ürünleri gibi protein içeren besinler tüketmelisiniz. Fitness sporu ile birlikte beslenmenizi de doğru bir şekilde yapmazsanız kas gelişiminizi sağlayamazsınız.

Sonuç olarak fitness ile kas geliştirmek için antrenmanları düzenli yapmalı, doğru ağırlıklarla çalışmalı, doğru bir şekilde beslenmeli ve uykunuzu düzenli tutmalısınız.