Fitness İle Karın Nasıl Çalışır?

Burcu Gul
Fitness İle Karın Nasıl Çalışır?

Hepimiz sıkı bir karın bölgesine sahip olmayı çok isteriz. Fakat, iş yerlerinde oturarak geçirilen uzun periyodlar, sağlıksız beslenme alışkanlıklarımız ve spor yapmaya sürekli olarak üşenmemiz gibi etkenler istediğimiz vücuda sahip olma hayallerimizi neredeyse yok ediyor. Uygulayacağınız birkaç hareket ile istediğiniz sıkı karın bölgesine sahip olmanız aslında imkansız değil. Doğru uygulanan fitness hareketleri ve düzenli çalışma ise bu işin temelini oluşturuyor. Unutmayın ki, nitelik nicelikten daha önemlidir. Hızlı ve sayıca çok mekik hareketleri yapmak yerine sayıca az ama daha yavaş ve düzgün yapılan mekik hareketleri daha etkili olacaktır. İşte sıkı bir karın için yapmanız gereken hareketler şu şekilde:

  1. Ellerinizi başınızın arkasında bir araya getirin, sırt üstü uzanın, dizlerinizi kırın ve ayaklarınız yere basacak şekilde durun. Bacaklarınızın arasındaki aralık bel genişliğinde olmalı. Göğsünüzü yukarı dizlerinize doğru kaldırırken nefes alın. Çıkabildiğiniz en yüksek noktaya geldiğinizde bu noktada kalarak önce sağa doğru üst vücudunuzu çevirin ve yavaşça nefes verin. Daha sonra nefes alarak orta noktaya geri dönün. Tekrar nefes vererek sol tarafa doğru aynı hareketi tekrar edin. Nefes alarak başlangıç pozisyonunuza geri dönün, mindere yavaşça uzanın. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.
  2. Üst karın kadar alt karnı da çalıştırmak oldukça önemli. Kollarınız iki yanda açık T şeklini alacak şekilde sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı kırmadan tavana doğru uzatın ve ayaklarınızın arasına büyük pilates toplarından yerleştirin. Topu yavaşça sıkın ve bacaklarınızı topla beraber sağa doğru yatırın. Bu hareketi yaparken bacaklarınız yere değmeden topu sıkarak tekrar ortaya getirin. Daha sonra aynı hareketi sol tarafa doğru yapın. 1 dakika boyunca bu hareketi uygulayın ve hareketi uygularken yavaş olun.
  3. İki eliniz başınızın arkasında olacak şekilde sırt üstü yatın. Bacaklarınızı  kaldırın ve diz bölgesinden 90 derece kırık olacak şekilde durun. Bu pozisyondayken parmak uçlarınız point şeklinde olmalı yanı ileriyi göstermeli. Gövdenizle ileri doğru kalkmaya çalışırken aynı anda alt karnı sıkarak bacaklarınızı kendinize doğru çekin. Daha sonra yavaşça başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu hareketi  10’arlık setler halinde 3 set uygulayın.