Film Tasarımı Mezunları Ne İş Yapar?

Burak Sözer
Film Tasarımı Mezunları Ne İş Yapar?

Sinema, sanat dalları arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Sinema bölümü ile paralel olarak ilerleyen film tasarımı bölümü LYS-3 ve LYS-4 puanıyla öğrenci alır. Bu bölümün öğrenim süresi 4 yıldır. Film tasarımı bölümü bazı özel ve devlet üniversitelerinde bulunur.

Bu bölümün ilk sınıfında film sektörü ve yapımı ile ilgili teorik bilgiler verilir. Geri kalan eğitim yıllarında sinema ve film yapımı ile ilgili derinlemesine bilgiler öğretilir. Öğrencilerin sanat ve film ile ilgili olan bilgi birikimleri artırılır. Bu süreç içerisinde öğrencilerin ilgi alanlarına göre branşlaşmalar görülür. Eğitim süresi boyunca öğrenciler bol bol film izler ve bu filmleri inceler. Ayrıca öğrenciler kendi kısa filmlerini de çekerek ödev ve projelerden not alır. 

Film tasarımı bölümü son yıllarda sanat ve sinemanın yoğun ilgi görmesi nedeniyle oldukça gözde olan mesleklerden birisidir. Bölüm mezunların yönetmen, sanat yönetmeni, yapımcı ve senarist olarak özel ve devlet kurumlarında görev alabilir. Bununla birlikte film tasarımı mezunları, yönetmen yardımcılığı ve asistanlığı, görüntü yönetmeni ve çeşitli teknik konularda görevli olabilir. 

Film tasarımı mezunları sinema ve dizi sektöründe de yer alabilir. Özel televizyonların sayısının artması ile birlikte yetişmiş elemana ihtiyaç vardır. Lisans öğrenimi boyunca düzenli bir şekilde derslerini takip eden öğrenciler yaratıcılıklarını da kullanarak çeşitli dizi ve sinemalarda başarılı olabilirler.

Bu bölüm mezunlarının sanata ve sinamaya ilgi duyması gerekir. Olabildiğince çok film izlemek, yeni fikirler üretmek ve bunları denemek film tasarımı mezunları için oldukça önemli artılardır. Film tasarımı mezunları yapım şirketlerinde de görev alabilir. Bazı film tasarımı mezunları kendi yapım şirketini dahi kurabilirler.

Film tasarımı mezunları lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimlerini de alarak üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilir. Bunun için oldukça yüksek bir not ortalamasına ihtiyaç duyulur. Film tasarımı mezunları için dizi alanları da önemli bir istihdam oluşumudur. Kendisini sektörde gösterme ihtiyacı duyan kişilerin İstanbul ve diğer büyük şehirlere giderek yeni insanlarla tanışması gerekir. Özellikle İstanbul, film tasarımı mezunları için oldukça önemli bir iş merkezidir.