Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Eyeliner Nasıl Uygulanır?

Solmaz Özlem Köse Eyeliner Nasıl Uygulanır?

Göze daha çekici bir görünüm vermesi için tercih edilen eyeliner, doğru uygulanmadığı sürece kullanımı riskli makyaj malzemelerinden biridir. Kalem, jel ve likit olmak üzere 3 farklı türü bulunan bu malzeme ile çoğunlukla uygulanması zor gibi görünse de bazı tekniklerle etkili sonuçlar elde edilir. 

Eyeliner göz şekillerine bağlı farklı tekniklerle uygulandığı gibi makyaj türüne göre de farklılıklar taşır. Gündüz makyajlarına göre gece daha yoğun bir şekilde tercih edilir. Hafif bir makyajda ise sadece gözleri ön plana çıkarmak için göz çevresinde ince bir doku halinde kullanılır.

Kalem Eyeliner

Kalem eyelinerlar kullanımı en kolay eyeliner türüdür. Çok hassas olan göz kapakları için tahriş edebilme riski bulunduğundan mümkün olduğunca kaygan yapıda olanlar tercih edilmelidir. 

Uygulanışı: Özellikle makyaja yeni başlayanlar için tercih edilmesi gereken kalem eyeliner, makyaj yapılacak gözü kapattıktan sonra mümkün olduğunca kirpiğe en yakın bölgeden ince ve sert çizgi çizerek kullanılır. Gözün ortasından başlayarak dış köşeye doğru sürüş daha kolay olmakla birlikte çizgiden çok vuruş şeklinde kullanmak da iyi bir yöntemdir. Kalem eyelinerlar ile genellikle gözün iç köşesinde ince dış köşesinde ise kalın bir çizgi oluşturacak şekilde kullanılırlar. Gözlerde daha dramatik bir etki yaratmak için tercih edilen kalem eyelinerlar gözün ortasından dışa doğru uygulandıktan sonra iç köşelere ince bir astar doldurulur. Gözün alt kesimlerine ise kısa vuruşlar aynen tekrarlanır.

Jel Eyeliner

Fırça yardımıyla uygulanan jel eyelinerler, kalem eyelinerlara göre gözlerde daha etkili bir görünüm sağlar. Fırçaları düz açılı ya da astarlı olarak değişen jel eyelinerlarda ince bir hat oluşturmak için daha çok astar fırçalar tercih edilir. Düz açılı fırçalar daha kalın bir çizgi üzerine çalışır ve daha çok vintage makyaj uygulamalarında kullanılır.

Uygulanışı: Kalem eyelinerlara göre uygulanışı biraz daha zordur. Jel eyeliner kullanılarak yapılacak makyajda göz yarı kapatılır ve vuruş dış köşeye doğru göz kapağının ortasından başlayarak yapılır. Gözün yapısına göre gerekiyorsa tekrar fırça eyelinera batırılarak gözün iç köşesine uygulanır. Gözün altında ise parmak yardımıyla göz çekilir. Ardından iç köşeye doğru kısa fırça darbeleriyle işlem tamamlanır.

Likit Eyeliner

Diğer eyeliner türlerine göre gözlerde en etkileyici görünümü veren likit eyelinerlar, diğerlerine göre kullanım bakımından daha zordur. Sıvı oldukları için ince sivri aplikatör yardımıyla uygulanır.

Uygulanışı: Göz tamamen kapatıldıktan sonra gözün iç köşesinden hareketle dış köşesine doğru çekilir. Kısa vuruşlar şeklinde gözün orta noktasından dış köşeye doğru uygulanır. Daha koyu bir etki verilmek istenildiğinden tekrarlanan ikinci bir hat çekilir. Gözün altına uygulamak için ise gözün altı gerildikten sonra iç köşeden başlayarak dış köşeye doğru bir hat üzerinde sürülür.

Eyeliner uygulaması tamamlandıktan sonra kalıcılığını sağlamak için neler yapılması gerektiğini Eyeliner Nasıl Kalıcı Olur? yazısından okuyabilirsiniz.