Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Eyeliner Nasıl Temizlenir?

Kübra Kamalı Eyeliner Nasıl Temizlenir?

Sürmesi oldukça zahmetli bir ürün olan eyeliner kadınların vazgeçilmez makyaj ürünlerindendir. Eyeliner kusursuz makyajın ve güzelliğin bir parçasıdır. Eyeliner sürmeyi kolaylaştırmak için göz kalemiyle denemeler yapılabilir. Ardından eyeliner ile üzerinden geçilir. Eyeliner sürerken baştan sona doğru sürülür. Ortadan başlanırsa hem sürmek zorlaşır hem de kötü bir görüntü oluşturur. Bu yöntemle güzel görünümlü gözlere ve çarpıcı bakışlara sahip olmak mümkündür. Sarı saçlara ve açık ten rengine sahip olanlar için kahverengi eyeliner daha uygundur. Koyu renk saçlıların ise siyah renkli eyeliner tercih etmesi daha doğru olacaktır. 

Eyeliner likid eyeliner ve jel eyeliner olarak ikiye ayrılır. Jel eyeliner sürmek daha kolay ve zahmetsizdir. Ayrıca daha uzun süre kullanılır. Eyeliner birçok makyaj malzemesine göre günlük kullanıma uygundur. Buna karşılık ağır makyajlarda gece kıyafetleriyle de tercih edilebilir. Eyeliner sürmek dikkat isteyen bir iş olduğu gibi eyeliner temizlemek de dikkat ister. 

Eyeliner temizlerken dikkat edilmesi gerekenler

  • ​​Gözler çok hassas bir yapıya sahiptir. Fazla bekletilen göz makyajı gözlerin kırışmasına neden olur. Bu yüzden doğru göz makyaj temizleyicilerle temizlenmelidir. Göz makyajının daha kolay temizlenmesi için makyaj suyunun yağ bazlı olması gerekir. Göz makyaj suyu yağ bazlı değilse göz üzerinde biraz bekletilip yavaşça temizlenmelidir. 
  • Makyaj suyunu seçtikten sonra pamuğun üzerine makyaj suyu dökülerek pamuk ıslatılır. Gözler kapatılır. Göz kapağının çok hassas ve çok narin bir dokusu vardır. Kolayca tahriş olabilir. Ani ve sert hareketlerden kaçınılır. Bu yüzden pamuğu yavaş ve narin hareketlerle göz kapağının üzerinde gezdirmek gerekir. Böylece eyeliner kolay bir şekilde temizlenir.
  • Göz makyajını temizledikten sonra nemlendirici bir sabunla yüz yıkanır. Daha sonra gül suyu veya bir tonikle cildi rahatlatacak ürünler kullanılabilir. Kullanılacak ürünlerin doğal olmasına dikkat edilmelidir. 
  • Sabun kullanılmayacaksa temizleme jeli de kullanılabilir. Tüm bunlar göz sağlığını korur ve yaşlanmayı geciktirir. 

Göz makyajının temzilenmesi gözün sağlığı için önem taşır. Temizlenmeyen göz makyajı kalıntılar oluşturarak göz yapısına zarar verir. Makyaj olan bölgede cilt nefes alamaz. Bu yüzden toksinlerini de atamaz. Yaşlanma belirtileri daha çabuk oluşur.