Evde Zayıflama Hareketleri Nasıl Yapılır?

cemil külahçı Evde Zayıflama Hareketleri Nasıl Yapılır?

Zayıflama kişilerin zamanını alacak bir faaliyet olarak görülmemelidir. Zayıflamak her şeyden önce kişisel sağlık açısından olumlu bir işlev görmektedir.

Zayıflamak isteyen bireyler isterlerse evde olsun isterlerse de açık alanda ya da spor salonlarında olsun mutlaka bir ısınma seansı yapmak durumundadırlar. Isınmak için öncelikle kısa bir 10 dakika kadar yürüyüş yapmak vücudun ısınması için oldukça önem teşkil etmektedir.

Kısa bir yürüyüşten sonra kişilerin vücutlarını esnetmeleri gerekmektedir. Örneğin uygun bir yere oturulup bacaklar makas şeklinde açılıp önce sağ bacağa doğru sonra aynı şekilde sol bacağa doğru eğilebilinir. Daha sonra ayağa kalkılarak bacaklar birleştirilir. Sonrasında vücut, 90 derece konumunda eğilerek yaklaşık 5- 10 saniye bu pozisyonda tutulur. Sonraki adımda ise hafif hafif bir sağ bacağa bir sol bacağa eğilerek esneme hareketleri yapılmalıdır. Bu kadar esneme hareketinden sonra artık ana hareketlere geçilmelidir.  

Zayıflama da kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bir kişinin basen bölgesi yağlıyken bir başka kişinin bel ve karın bölgesinde kilo fazlalığı görülebilmektedir. Dolayısıyla kişilerin yapacakları hareketler de tamamen fazlalıkları bulunan yerlere yönelik olmalıdır.

Bel ve karın bölgesi için,

Dizler 90 derecelik açıyla bükülmelidir. Bu pozisyonda eller ensede ve dirsekler açık olmalıdır. Daha sonra karın iyice içeri çekilmeli, kaburgayı sıkıştırılmalıdır.

Bu pozisyonda omuzlar yerden sıyrılarak dizler başa doğru yaklaştırılmalıdır. Bu hareket 15- 20 defa açılıp kapanarak tekrarlanmalıdır.

Daha sonra  oturma kemikleri üzerine oturulmalıdır. Sırt düz şekilde, kollar birbirine paralel ileride, dizlere bakar pozisyon alınmalıdır. Bu pozisyonda nefes alınmalıdır. Nefes verirken, kollar yanlara açılarak geriye dönülmelidir. Daha sonrasında ise  ilk pozisyona dönülüp aynı hareketin tam tersi tekrarlanmalıdır. Bu hareket yaklaşık 15- 20  defa uygulanmalıdır.

Basen bölgesi için,

Omuz ve kalça aynı hizada olacak şekilde ayakta durulmalıdır. Daha sonra sol kol yukarı kaldırılıp sağ bacak yana uzatılıp parmak uçları ileri doğru uzatılmalıdır. Sonrasında ise sol kol indirilip sağ bacak yukarı kaldırılmalıdır. Bu hareket böyle birbirlerine çapraz olacak şekilde yapılmalıdır. Daha sonra ise ilk pozisyona geçilerek bu hareketin tam tersi yapılmalıdır. Ortalama 15- 20 defa tekrarlanmalıdır.

Bu hareketler çok daha fazla çeşitlilik göstermekle birlikte bunlar genel olarak herhangi bir alet gerektirmeyen evde yapılması uygun olan hareketlerdir.