Evde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Hakan Obalı

Evde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Kış aylarının en çok tedirginlik yaratan konularından birisi, eve gelen doğalgaz faturasının kontrol edilmesidir. Ancak yüksek gelen faturalar bazı önlemler alınarak düşürülebilir. 

Evde Doğalgaz Tasarrufu Yöntemleri

Evlerde doğalgaz tasarrufu yapılabilmesi için öncelikle gerekli yalıtım önlemlerinin alınması gerekir. Isı yalıtımı için evlere mantolama yapılması, pencere çerçevelerinin kontrol edilmesi, çerçeve kenarlarına silikon uygulanması, çift cam kullanılması ve çatı izolasyonunun sağlanması gibi yalıtım önlemleri ile doğalgaz tüketiminde tasarruf sağlanabilir.

Yalıtım önlemlerinin yanında gündüz doğal olarak ısınabilmek ve daha az doğalgaz tüketmek için güneş ışığından da en iyi şekilde yararlanılmalıdır. Bunun için güneş gören odaların perdeleri gündüz açılmalıdır, geceleri ise ısı kaybını önlemek için perdeler kapalı tutulmalıdır.

Kombi seçimi de doğal tüketimin de etkili olan faktörler arasında yer alır. Tasarruf sağlamak için verimliliği yüksek kombi modellerinin tercih edilmesi gerekir. Kombi seçiminde dikkat edilecek bir diğer nokta da kombinin yoğuşmalı veya konvansiyonel oluşudur. Yoğuşmalı kombiler fiyat olarak daha pahalıdır ancak bu kombiler sıcak su buharının enerjisini suyun tekrar ısıtılması için kullandıkları için daha verimlidirler. Düşük metrekareli evlerde tesisat suyu kombiye yeterince soğumadan geldiğinden yoğuşmalı kombilerle bu evlerde istenen verim sağlanamayabilir.

Doğalgaz tasarrufunun en önemli noktalarından birisi de sıcaklık tercihidir. Genellikle kış aylarında evlerin çok sıcak olması istenir. Ancak bu durum hem sağlık, hem de tasarruf açısından doğru değildir. Oturma odaları için ideal sıcaklık değeri ortalama 21 derece iken bu değer yatak odaları için 16-18 derecedir. Bu sebeple kombi kullanımında termostatlı oda kumandaları kullanılmalı ve sıcaklık değerleri ideal değerler aralığında tutulmalıdır. Ancak bu sıcaklık değerlerinde konforlu hissedilmiyorsa, bu durumda sıcaklığın yükseltilmesi yerine öncelikle daha kalın giyinilmelidir. Sıcaklıkta her 1 derecelik yükselme, doğalgaz harcamasını ortalama %5-8 oranında arttırır.

Kombi kumandası tercihinde programlanabilir olanlar tercih edilmelidir. Bu tip oda kumandaları kombinin istenen zaman aralıklarında çalışmasına olanak verdikleri için, günlük kullanım ihtiyaçlarına göre yapılan ayarlar sayesinde doğalgaz kullanımında tasarruf sağlanmasını sağlayabilirler.

Oda sıcaklığının ayarlanmasında termostatlı kombi kumandalarının yanında termostatlı radyatör vanaları da kullanılabilir. Bu vanalar sayesinde her odanın sıcaklığı radyatörler üzerinden ayrı ayrı ayarlanabilir. Kullanılmayan odalardaki radyatörler ise tamamen kapatılmamalı, bu tip vanalar 17-18 derece seviyesinde tutulmalıdır.