Ev Temizliğinde Nasıl Bir Sıra İzlenir?

Solmaz Özlem Köse Ev Temizliğinde Nasıl Bir Sıra İzlenir?

Yaşadığımız ortamların temizliği hijyen ve sağlık açısından önemli olmakla birlikte daha ferah bir yaşam alanı ortaya koymak için de gereklidir. Özellikle kalabalık aileleri barındıran evler başta olmak üzere sürekli bakım istemesi sebebiyle ev temizliğinde belli bir düzene sahip olmak temizlik esnasında kolaylık sağlayan bir etkendir.

Dağınıklıkları Toplamak: Ev temizliğine başlamadan önce yapılacak ilk işlem evi havalandırmak ve evdeki dağınıklıkları toplamaktır. Temizliğin daha kolay yapılmasını sağlamak açısından gerekli olan dağınıklıkları gidermek ev ortamını daha yaşanır kılmak açısından da önemlidir. Dağınıklıkları toplama esnasında eşyaların gerektiği şekilde yerleştirilmesi yanında sık kullanılmayacak eşyaların kaldırılması ya da işe yaramayan eşyaların atılmasına da özen gösterilmelidir.

Halıları ve Koltukları Süpürmek: Dağınıklıkları topladıktan sonra fazlasıyla toz kaldırdıkları için mobilya temizliğini yapmadan önce koltuklar ve halılar süpürülmelidir. Temizlikte tam anlamıyla bir verim sağlanabilmesi için öncesinde elektrik süpürgesi torbalı ise yapılacak kontrol sonrasında tüm koltuk, halıları süpürmek ve kaldırma imkanı varsa yerleri silerken kolaylık sağlaması açısından halıları kaldırmak gerekir. Aynı şekilde zeminler de ıslak bez ile silinmeden önce kir ve tozların zemine daha fazla yapışması ve dağılmasını engellemek için elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

Odaları Temizlemek: Genel bir temizlik esnasında dağınıklıklar toplandıktan ve özellikle halılar silindikten sonra oda temizliğine geçilmelidir. Genel olarak odaların kirliliğine bağlı bir sıra gözlemleneceği gibi salondan önce daha az kullanılan yatak odası ya da çocuk odası gibi odaların temizlenmesi öncelikli olarak tercih edilebilir.

Odalardaki mobilyaların tozları alındıktan sonra daha öncesinde elektrik süpürgesi ile süpürülen zeminler uygun malzemeler ile silinmelidir. Daha derin temizliklerde ise yapılacak ilk işlem camları silmektir. Eğer gerekiyorsa bu sırada perdeleri yıkamak camların silinmesinde kolaylık sağlayacağı gibi zaman açısından da tasarruf sağlar.

Mutfak ve Banyo Temizliği: Sık sık kullanılması sebebiyle en son temizlenecek ortamlar mutfak ve banyodur. Mutfak temizliğinde dikkat edilecek en önemli nokta sık kullanılan alanlarda sterilliği sağlamaktır. Beyaz sirke, limon ya da karbonat gibi ürünler rahatlıkla kullanılabilir. Genel olarak mutfak temizliğinde dağınıklar giderildikten sonra kirli bulaşık söz konusu ise makineye atılmalıdır. Başta tezgah ve fırın olmak üzere temizlendikten sonra lavabo iyice silinmeli ve en son adımda yerler de silinerek mutfak temizliği tamamlanmalıdır.

Banyo temizliğinde ise öncelikli olarak dolap kapakları silindikten sonra tuvalet, lavabo ve küvet gibi yüzeyler temizlenerek kireçli sudan kaynaklanan lekeler giderilmelidir. Havlular değiştirildikten sonra en son adımda yerler silinmelidir.

Karbonat Ev Temizliğinde Nasıl Kullanılır? makalemizi de inceleyerek doğal ürünler ile ev temizliğinin nasıl yapılabileceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.