Ev Seçerken Hangi Cephe Tercih Edilmelidir?

Burak Özkan Ev Seçerken Hangi Cephe Tercih Edilmelidir?

Ev sahibi olmak isteyenleri ve yatırım amaçlı ev almak isteyenleri düşündüren önemli konulardan birisi de evin cephesinin seçimidir. Bu seçim aslında göründüğünden çok daha zordur. İnsanların konu hakkındaki bilgi yetersizliği sağdan soldan duyduklarıyla cephe seçimini yapmalarına sebep olmaktadır.

Kışı soğuk geçen bölgelerde güney cephe tercih edilmelidir. Yazın sıcaklığın normallerin üzerinde seyrettiği bölgelerde ise tam tersine kuzey cephe tercihi mantıklı olacaktır. Çünkü yazın bunaltıcı sıcaklarda evde durmak zorlaşacaktır.

Evin cephesini seçerken alacağımız dairenin katı da büyük öneme sahiptir. Üst kattan daire alanlar güney cephe tercihinde bulunduklarında büyük oranda pişmanlık duymaktadırlar. Çünkü üst katlar yoğun miktarda güneş ışığına maruz kalmaktadır.

Cephe seçiminde ısı kadar önemli bir diğer konu da hiç şüphesiz ki rüzgar. Isınnma açısından daha avantajlı gibi görünen güney cephesini dikkate almaktan başka noktaya dikkat etmemeleri de vatandaşlarından en büyük hatalarından birisidir. Mimarların da bu konuyu fazla dikkate almamaları bir o kadar üzücü.

Aslında mesele sadece ısınma meselesi değil. Rüzgarın geliş yönünde bulunan bir mutfak veya tuvalet, olanca kokunun evin içine dolmasına sebep olabilmektedir.

Örneğin ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul'un çevresinden ev alacaksınız ve rüzgarın esme yönünün ileride size bir sorun çıkarmasını istemiyorsanız aşağıdakilere dikkat etmeniz gerekir.

İstanbul'da yılın yaklaşık 300 gününde rüzgarlar hafif veya sert olarak yıldız ve poyrazdan eser. Yılın kalan günlerinde ise diğer yönlerden eser.

Öyleyse evinizin tuvalet ve mutfağının kuzey cephesinde olmasına kesinlikle dikkat edin. Böylelikle yılın büyük bir bölümü evinizin için kötü kokuların dolmasını önlemiş olursunuz. Pencerelerinizi gönül rahatlığıyla açar, dilediğiniz gibi havalandırırsınız.

Günümüz teknolojisinin bu denli gelişmesi, ısı yalıtım sistemlerinin kalitesinin artması sayesinde bazı noktalarda güney cepheler yerine daha güzel manzaraları cepheler tercih edilebilir. Bu biraz da kullandığınız ürünün kalitesine göre değişir ve riskli bir durumdur. Daha güzel manzaraları cephenin tercih edilebilmesi için bölgenin daha önceden tanınması gerekir. Bölgeyle ilgili bilgi edinmeden çevredeki ev sahipleriyle diyaloğa geçilebilir.