Ev Satın Almak ya da Ev Kiralamak

Didem Eker

Ev Satın Almak ya da Ev Kiralamak

Bütçe planlarınızı yaptıktan sonra ev satın almak ya da kiralamak konusunda kararsız kalma olasılığınız gündeme gelebilir. Birçok seçenek içinden seçim yapmak gerekir. Bütçenizde eksik varsa üzerini tamamlarken ev kredisi çekebilir ya da bütçenizi zorlamadan kiralık ev bulmaya yönelebilirsiniz. Bu olasılıkları göz önünde bulundurduğunuzda ev satın almak ya da kiralamak ile ilgili olguları değerlendirmek en iyi seçenektir.

Neden ev satın almalıyım?

  • Yatırım : Bir yerde 5 ila 7 yıl kadar kirada oturmayı planlıyorsanız eğer, toplam ödediğiniz kira bedelleri ev satın almak için harcayacağınız paraya yaklaşık bir değer olacaktır. Örneğin; Aylık 750 lira ödediğiniz ev için yıllık 9.000 lira harcarsınız. 7 yıl boyunca sabit 750 lira kiradan toplamda 63.000 lira harcamış olacaksınız. Yaşayacağınız il ve semt gayrimenkul değerlerine etki edeceğinden, bu hesaplamayı kendi tercihleriniz yönünde yapmanız doğru sonucu verecektir.
  • Ev dekorasyonu ve bakımı: Bahçeli bir ev almayı planlıyorsanız, bahçesini kendi istediğiniz gibi düzenleyebilir, değişiklikler yapabilir ek bölmelere yer verebilirsiniz. Ev içinde ya da dış cephede zevkinize uygun dekorasyonlar planlayarak yaşam alanınızı güzelleştirebilirsiniz. Mutfak, banyo, döşemeler sizin istediğiniz gibi olabilir. Kiralık evde tüm bu dekorasyon fırsatlarınız sınırlı kalacaktır. Yaptığınız değişlik ev sahibinizi hoşnut etmeyebilir.

Neden ev kiralamalıyım?

  • Gelir Dengesizliği: Aylık geliriniz sabit değilse, ev almak ve ev kredisi ödemek gelecek dönemlerde oldukça riskli olabilir. Bütçenize göre bir ev kiralamak ise yakın geleceğiniz için daha az risk barındırır. Ayrıca, ev kredisi ile ev almayı planlayıp, kredi borcunuzu düzenli yatıramazsanız bankada kredi referans notunuzu kötü etkileyecektir.
  • Kariyer Belirsizliği ya da Mesleki Seyahat Nedenleri: Mesleğiniz nedeniyle taşınmanız gerekiyorsa, ev kiralamak daha iyi bir tercih olur. Dönemsel olarak taşındığınız yerlerde ev kiralayarak yaşam şartlarınıza uygun yerleri tercih edebilirsiniz. 
  • Ön Değerlendirme: Ev almayı planladığınız şehir ve semt ile ilgili endişelerin varsa, belirli bir süre o bölgede kirada oturmak ve çevreyi tanıyarak alışmaya çalışmak faydalı olabilir. Yaşam şartlarınız böyle bir imkan sunuyorsa, ev alacağınız yeri önceden tanımak ve bu kararı vermeden önce emin olmanız için iyi bir fırsat olabilir.